Mammobus w Rykach. Trwają zapisy na bezpłatne badanie mammograficzne
1 października na parking Szpitala Powiatowego przy ulicy Żytniej w Rykach zajedzie mammobus. Tego dnia mieszkanki powiatu ryckiego będą mogły wykonać bezpłatną mammografię w ramach Narodowego Programu Zdrowotnego – mammografia dla kobiet w przedziale 50-69 lat finansowanego ze środków NFZ.
Bezpłatna mammografia skierowana jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu 24 miesięcy nie miały wykonywanej mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej. Uczestniczka programu zdrowotnego otrzymuje w ciągu 21 dni wynik wraz z dokumentacją oraz ewentualnymi zaleceniami lekarskimi do dalszej diagnostyki.
Wykonawcą badań jest Centrum Wielospecjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej NZOZ MARMED ze Świdnika.
Badania odbędą się 1 października 2019 roku (wtorek) w Rykach, w godzinach od 8:00 do 12:00. Mammobus będzie ustawiony na parkingu Szpitala Powiatowego przy ul. Żytniej.
Zapisy na badania mammograficzne odbywają się pod numerem telefonu: 723 351 003 lub 723 351 002.
Kiedy należy zrobić badanie – niepokojące objawy?
Kobietę powinny zaniepokoić wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie wykryła. Należy skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważono:
- zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce
- guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą
- zmianę koloru skóry piersi
- wciąganie skóry piersi
- pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi
Co zwiększa ryzyko zachorowania na raka?
Ryzyko choroby zwiększają:
- wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia
- obciążenie genetyczne – choroby w najbliższej rodzinie
- czynnik hormonalny
- wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej
- niewłaściwa dieta, w tym otyłość
- częste spożywanie alkoholu
- wcześniejsze choroby piersi
Na czym polega mammografia?
Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.
Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać zdjęcia wysokiej jakości.
Pamiętajmy regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie. Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe.
/fot. poglądowe/