Policja Lubelska ćwiczyła z wykorzystywaniem śmigłowca MI-8
Lubelscy policjanci czwarty już raz byli organizatorami szkolenia taktyczno – wysokościowego. Podczas ćwiczeń główny nacisk położono na praktyczne doskonale umiejętności działań taktyczno – wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca MI-8.
Jednostką, której akcje zawsze wzbudzają duże zainteresowanie jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji. Funkcjonariusze SPKP biorą udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka i zagrożenia bezpieczeństwa. Do ich głównych zadań należy zwalczanie aktów terroryzmu oraz najcięższych kategorii przestępstw. Swoje umiejętności wykorzystują podczas działań bojowych, ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną, czy awarią techniczną. Uczestniczą w działaniach realizacyjnych policjantów służby kryminalnej wspomagając ich przy zatrzymaniu najgroźniejszych, często uzbrojonych przestępców.
Uczestniczą w akcjach ratunkowych w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych. Zajmują się także realizacją zadań związanych z ochroną oraz wsparciem takich działań podejmowanych wobec osób podlegających ochronie.
Specyfika realizacji tych wszystkich zadań wymaga od funkcjonariuszy pełniących służbę w takich pododdziałach doskonałej sprawności fizycznej, panowania nad stresem, emocjami oraz umiejętności współpracy i współdziałania. W czasie żmudnych treningów policjanci do perfekcji opanowują taktykę działań, nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i doskonalą umiejętności.
Tak też było w minionym tygodniu, kiedy to w Lublinie po raz czwarty zorganizowane zostało szkolenie taktyczno – wysokościowe. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział blisko 80 osób. Oprócz antyterrorystów w szkoleniu udział wzięli także funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, ratownicy GOPR, funkcjonariusze WOT oraz mundurowi z Oddziału Prewencji w Lublinie. Celem takich szkoleń jest doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie algorytmów postępowania. Antyterroryści ćwiczyli różne scenariusze m.in. elementy działań związanych z ratownictwem, przerzutem sił, czy też szturmem na obiekty z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca. Tego typu umiejętności wykorzystywane są zarówno podczas działań bojowych, ale także podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną, czy awarią techniczną.
/inf., zdj. KWP Lublin/R.L.R/