39 Terytorialsów przysięgało w Dęblinie (zdjęcia)
W sobotę, 1 sierpnia na terenie jednostki wojskowej w Dęblinie odbyła się przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. W drugiej części uroczystości starsi, stażem żołnierze OT odebrali promocje na pierwszy stopień podoficerski.
Przysięgę na sztandar 2 LBOT w obecności najbliższej rodziny oraz swoich dowódców złożyło 39 nowych żołnierzy-ochotników. To mieszkańcy niemal wszystkich powiatów naszego województwa, a wśród nich studenci, uczniowie i przedstawiciele różnych zawodów.
– Chciałam sprawdzić siebie i swoje możliwości, ale główną motywacją wstąpienia w szeregi WOT była chęć służby ojczyźnie i wspieranie naszej społeczności, by czuła się bezpiecznie. Noszenie munduru jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Jestem przygotowana na to, aby iść dalej i rozwijać się, jako żołnierz – mówi szeregowa Paulina Niedośpiał, mieszkanka powiatu opolskiego.
W drugiej części uroczystości starsi stażem Terytorialsi odebrali z rąk zastępcy dowódcy 2 LBOT ppłk Daniela Błotko promocje na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja jest zwieńczeniem kursu „SONDA”, organizowanego w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT. Młodzi podoficerowie już niebawem będą mogli sprawdzić się w nowych zadaniach, m.in. jako dowódcy sekcji w swoich pododdziałach.
Jedną z nich jest kapral Aleksandra Złotocha z Białej Podlaskiej, studentka wychowania fizycznego w służbach mundurowych, a już niebawem ratownictwa medycznego.
– Dzisiejsza promocja przeniesie moją służbę na całkiem nowe tory, a także postawi przede mną wiele wyzwań, aczkolwiek po kursie podoficerskim czuję się do tego nieźle przygotowana. Stopień podoficerski otworzy mi nowe drogi rozwoju liczę, że nie tylko w WOT, ale także w przyszłej służbie zawodowej – powiedziała kapral Aleksandra Złotocha.
Przypomnijmy, Lubelska Brygada OT, jako jedna z pierwszych w WOT, realizuje projekt „SONDA” od kwietnia 2019 roku. Do tej pory odbyły się już cztery edycje kursu. Jego celem jest odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej wśród żołnierzy obrony terytorialnej.
„SONDA” łączy kilka ciekawych doświadczeń, w tym Szkołę Niższych Dowódców Armii Krajowej, model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego. Kurs został opracowany zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. standardami kształcenia podoficerów w Siłach Zbrojnych RP, a także uwzględnia specyfikę formacji, a więc dostosowany jest do ochotniczego charakteru służby w WOT.
/inf. kpt. Damian Stanula/fot.WOT/