IMGW uruchamia serwis z prognozą zagrożeń drogowych dla kierowców

IMGW uruchamia serwis dla kierowców z prognozą zagrożeń drogowych – poinformował Instytut. Pokazuje on odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych, na których spodziewane jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Jak przekazało w środę w komunikacie IMGW  po uruchomieniu nowoczesnego serwisu meteorologiczno-hydrologicznego z mapami radarowymi, satelitarnymi i wdrożeniu aplikacji mobilnej przyszedł czas na produkt dla kierowców i serwis prognoz zagrożeń drogowych – “Na drodze”, który jest dostępny pod linkiem: https://bit.ly/3aE89Wy.

Pod adresem https://meteo.imgw.pl/dyn/ należy wybrać opcję: Prognoza zagrożeń drogowych.

– Pokazuje ona odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych, na których spodziewane jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteo – podało IMGW.

Prognoza opracowywana jest raz na dobę na okres 96 godzin (4 dni).

– Prognoza zagrożeń drogowych informuje o możliwości wystąpienia zjawisk najbardziej uciążliwych dla kierowców: silnym wietrze, mrozie, zawiejach i zamieciach śnieżnych, oblodzeniu, opadach marznących, gęstej mgle, burzach, intensywnych opadach deszczu i śniegu – wyjaśniała Agnieszka Harasimowicz, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju.

Kolor danego odcinka drogi oznacza stopień zagrożenia wybranym zjawiskiem meteorologicznym: żółty – wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o 1 stopniu zagrożenia, pomarańczowy – wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o 2 stopniu zagrożenia, a czerwony – wystąpienie na drodze niebezpiecznego zjawiska pogodowego o najwyższym, 3 stopniu zagrożenia.

– Apelujemy o monitorowanie warunków drogowych i zapoznanie się z naszymi prognozami przed planowaniem podróży – przypomniał Instytut.

 

 

/źródło:PAP/