Niedzielski: obserwujemy bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów

Obserwujemy bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów osób chorych na COVID-19 – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał w tej chwili średnia tygodniowa wynosi 53 zgony dziennie i to w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to spadek o 40 proc.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim powiedział, że sytuacja epidemiczna jest przez resort zdrowia bardzo uważnie monitorowana.

– Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie jest taka, że ta nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń, czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii – powiedział. Niedzielski dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. – To jest rzeczywiście taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy – podkreślił

W ocenie Niedzielskiego oznacza to, że strategia luzowania obostrzeń “się spełnia.” Niedzielski powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. – W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc. – poinformował.

Szef MZ powiedział, że równolegle zmniejszana jest infrastruktura covidowa, w tym łóżek przeznaczanych na walkę z tą chorobą. Poinformował, że ciągu ponad miesiąca dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys., a teraz dostępne są ok. 14 tys. łóżka.

– Tak naprawdę cały czas trwa proces redukowania tej infrastruktury po to, żeby przywracać standardowe działanie systemu opieki zdrowotnej – powiedział.

 

 

 

 

źródło: pap