Naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR: korzystajmy z oznakowanych szlaków i tras

Wędrując po górach “zawsze należy korzystać tylko i wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych i tras narciarskich” – przypomina naczelnik bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Szczurek.

Jak zaznaczył, “w trakcie wycieczki zawsze cały czas musimy się także orientować w terenie”. – Konieczna jest znajomość stron świata oraz kierunków, w których biegną szlaki turystyczne – podkreślił Szczurek.

Zwrócił uwagę, że w górach należy też śledzić czas marszu od chwili wyjścia. – Pozwoli nam to – jeżeli zajdzie taka potrzeba – podjąć decyzję o tym, czy zawrócić, skrócić trasę, czy też kontynuować wycieczkę – wyjaśnił.

Naczelnik bieszczadzkiej GOPR przypomniał, że w przypadku pogorszenia się pogody trzeba udać się do najbliższego miejsca schronienia.

“Decydując się na odwrót wracajmy znakowanymi szlakami turystycznymi. Inne drogi powrotu mogą stać się dla nas pułapką” – podkreślił Szczurek.

W zimie, w okresie zalegania śniegu w górach – zauważył – “trzeba wystrzegać się stromych stoków i nie wchodzić do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne”.

Do każdej wycieczki należy przygotować się sprzętowo i kondycyjnie.

“Idąc w góry trzeba mieć dobrze wyposażony plecak; zabrać ze sobą kaloryczne jedzenie, ciepłe napoje, latarki, zapasowe rękawiczki, czapkę, skarpety. Trzeba też mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację Ratunek” – powiedział.

 

 

  źródło: pap