Wojewoda lubelski: przechodzimy na normalny tryb funkcjonowania lecznictwa

Liczba zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim spadła w tydzień z 701 do 418. Przechodzimy w normalny tryb funkcjonowania lecznictwa – poinformował w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wojewoda podał, że w czwartek potwierdzono w regionie 418 zakażeń i cztery zgony z powodu SARS-CoV-2. Dla porównania przytoczył dane sprzed tygodnia, kiedy stwierdzono 701 zakażeń i dziewięć zgonów.

Przytoczył dane, według których na łóżkach szpitalnych II poziomu hospitalizowanych jest 356 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, w tym 28 na łóżkach respiratorowych.

Od jutra nie będzie oddziałów covidowych

Wojewoda przypomniał, że od piątku ze szpitali znikają oddziały covidowe. „Cały system lecznictwa szpitalnego w woj. lubelskim przechodzi w taki tryb pracy, jaki był charakterystyczny w okresie przed pandemią” – dodał.

Sprawka poinformował, że pacjenci z koronawirusem i innymi chorobami zakaźnymi będą hospitalizowani na oddziałach zakaźnych w szpitalach w regionie.

– Łącznie będziemy mieli 271 łóżek na tych oddziałach, w tym 49 dla dzieci. Dla dzieci mamy oddziały w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie i w szpitalach w Puławach i Tomaszowie Lubelskim – powiedział wojewoda.

Poinformował o wypisaniu ostatniego pacjenta ze Szpitala Tymczasowego w Lublinie, który dzisiaj kończy działalność. Szpital opuści budynek Targów Lublin w ciągu dwóch tygodni. Od 29 grudnia 2020 r. do 31 marca 2022 r. w szpitalu tym przyjęto ok. 1100 pacjentów. W szczycie pandemii hospitalizowano w nim jednocześnie blisko 200 osób.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o potwierdzeniu w Polsce 4997 zakażeń koronawirusem, w tym 505 ponownych, i o śmierci 133 chorych z COVID-19.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 962 931 przypadków. Zmarły 115 173 osoby z COVID-19.

 

 

  źródło: pap