Dęblin: Lubelscy terytorialsi na 3. Rajdzie Motocyklowym Weteranów
W środę, 22 czerwca z koszar 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty wyruszył 3. Rajd Motocyklowy Weteranów. Lubelscy terytorialsi wspólnie z żołnierzami innych jednostek wojskowych odwiedzili groby swoich kolegów – żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.
Blisko 30 żołnierzy – motocyklistów z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina wzięło udział w 3. Rajdzie Motocyklowym Weteranów, by zapalić symboliczne światełka pamięci na grobach żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie służąc na misjach zagranicznych.
Pierwszym punktem na mapie tegorocznego rajdu na Lubelszczyźnie był Cmentarz Parafialny w Dęblinie, gdzie spoczywa mł. chor. sztab. Marek Krajewski, poległy na misji w Iraku w 2004 roku. Następnie rajd udał się na Cmentarz Parafialny w Nałęczowie, gdzie znajduje się miejsce pochówku poległego w Afganistanie plut. Pawła Stypuły z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Z Nałęczowa motocykliści udali się na Cmentarz Komunalnym „Majdanek” w Lublinie. Tutaj zapalili znicze na grobach: sierż. Andrzeja Filipka z 3. Brygady Zmechanizowanej z Lublina, poległego w Iraku w 2007 roku, kpr. Jerzego Suchodoła, zmarłego tragicznie w 1979 roku podczas misji UNEF II w Egipcie oraz Marcina Knapa, ratownika medycznego, który zginął w Afganistanie w 2011 roku.
3. Rajd Motocyklowy Weteranów rozpoczął się 28 maja podczas uroczystych obchodów Dnia Weterana, a zakończy się 30 czerwca br. Uczestniczy w nim wiele jednostek wojskowych oraz formacji mundurowych z całej Polski. Terytorialsi z Lubelszczyzny biorą udział w tym przedsięwzięciu już po raz trzeci. Warto dodać, że w szeregach 2 LBOT służy obecnie kilkunastu weteranów i uczestników misji zagranicznych.
Organizatorem rajdu jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa we współpracy z innymi służbami mundurowymi. Celem wydarzenia jest upamiętnienie poległych na misjach zagranicznych żołnierzy. Zadanie to realizowane jest również poprzez upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzację postaw patriotycznych, propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz promocję bezpiecznej jazdy.
Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, pracowników resortu obrony narodowej, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.
inf. por. Marta Gaborek/fot.2LBOT, 1bdm