Terapia podróżnicza

Artykuł proponujący podróże jako terapię u osób z demencją zamieściło pismo „Tourism Management”.

Interdyscyplinarny artykuł opracowali naukowcy z Edith Cowan University (ECU). Proponują zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę – nie tylko jako doświadczenie rekreacyjne, ale również jako branżę, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne – podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.

„Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta – powiedział główny badacz, dr Jun Wen. – Wszystko to często można znaleźć na wakacjach”.

Dr Wen kierował zespołem ekspertów w dziedzinie turystyki, zdrowia publicznego i marketingu badając w oparciu o przegląd literatury, w jaki sposób turystyka może przynieść korzyści osobom cierpiącym na demencję.

Na przykład przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną. „Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak więcej chodzenia – powiedział dr Wen. – Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją”.

„Są też tak podstawowe czynniki jak świeże powietrze i słońce, które zwiększają poziom witaminy D i serotoniny. Wszystko, co składa się na holistyczne doświadczenie turystyczne – zaznaczył dr Wen. – Stwierdzono, że turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak więc po COVID nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym – i to nie tylko dla zdrowych turystów, ale także dla grup szczególnie wrażliwych”.

Dr Wen ma nadzieję, że nowa linia wspólnych badań może wyjaśnić, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z różnymi schorzeniami.  „Potrzeba będzie  więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja” – powiedział.

 

 

  źródło: pap