Wicepremier Kowalczyk o urodzaju jabłek: to będzie realny problem

– Dobry urodzaj to będzie realny problem przy zamkniętych rynkach wschodnich – uważa wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, pytany w czwartek o tegoroczny zbiór jabłek. Dodał, że trwa szukanie nowych rynków zbytu m.in. w Afryce, Azji, głównie na jabłka deserowe.

W czwartek szef resortu rolnictwa, pytany w Radiu Plus, czy tegoroczny urodzaj jabłek będzie dla rolników problemem, powiedział, że spotkał się z branżą sadowniczą, z przetwórcami. – Myślę, że dobry urodzaj to będzie realny problem – ocenił Kowalczyk w radiowej audycji.

Wicepremier zwrócił uwagę, że od wiosny zamknięte są rynki wschodnie. – Wobec tego będzie nadmiar na (naszym – PAP) rynku. Poszukujemy intensywnie kolejnych rynków zbytu na jabłka deserowe – wskazał wicepremier, wymieniając w tym kontekście kraje Afryki Północnej, Azji Malezję, a także Egipt i Europę. Zwrócił jednocześnie uwagę, że na unijnym rynku Polska konkuruje z dużą produkcją europejską.

Minister pytany o to, czy w związku z tegorocznym urodzajem ceny jabłek w skupie będą niższe niż w ub.r., wyraził nadzieję, że ceny nie będą niższe niż w ubiegłym sezonie, – dlatego że będziemy czynić starania, aby to, co jest nadwyżką, było przeznaczone do przetwórstwa, czyli na koncentrat jabłkowy, na soki – bo to jeszcze można dobrze sprzedawać. Nasze wysiłki będą szły w tym kierunku, żeby wydłużyć sezon przetwórczy po to, by ceny nie spadły dramatycznie – zapowiedział.

Kowalczyk pytany o to, czy przetwórstwem będzie się zajmował w resorcie nowy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, przyznał, że “widzi go” jako osobę zajmującą się energetyką, bo ma w tej dziedzinie doświadczenie. – energia ma wielkie znaczenie w przetwórstwie – podkreślił. – Zarówno dostarczanie energii dla rolnictwa, jak i produkowanie energii odnawialnej przez rolników jako dodatkowe źródło dochodu – to są te dwa elementy – powiedział Kowalczyk.

W połowie września wicepremier Kowalczyk wręczył Januszowi Kowalskiemu powołanie na stanowisko wiceministra rolnictwa. Kowalski został także powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych.

 

 

źródło: PAP