Lubelskie: Ostrzeżenie IMGW przed intensywnym śniegiem i opadami marznącymi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym śniegiem i opadami marznącymi dla całego województwa lubelskiego; lokalnie spadnie do 20 cm śniegu.

W wydanym w piątek ostrzeżeniu IMGW prognozuje w całym woj. lubelskim opady śniegu, które będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i okresami marznący deszcz miejscami powodujący gołoledź. Jak podano, alert obowiązuje od godz. 18 w piątek do godz. 7:30 w sobotę.

W południowej i zachodniej części województwa prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm, lokalnie do 20 cm. – Prognozuje się także porywy wiatru do 60 km/h, które będą powodować zawieje śnieżne – wskazano dodając, że w powiatach ryckim, puławskim, opolskim, łukowskim, lubartowskim, radzyńskim, parczewskim, łęczyńskim, włodawskim, bialskim i w Białej Podlaskiej alert obowiązuje od godz. 20 w piątek do godz. 11 w sobotę.

Natomiast w centralnej i południowej części regionu prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm do 20 cm. W powiatach lubelskim, świdnickim, krasnostawskim, chełmskim, kraśnickim, janowskim, w Lublinie i Chełmie alert obowiązuje od godz. 15 w piątek do godz. 10 w sobotę, a w biłgorajskim, zamojskim, tomaszowskim i hrubieszowskim i w Zamościu – od godz. 11 w piątek do godz. 8 w sobotę.

Prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów śniegu i gołoledzi IMGW ocenił na 80 proc.

 

 

źródło: pap

/zdj. poglądowe/pixabay/