Ryki: Zarzuty oszustwa na ok. 3,5 mln zł przy skupie owoców od rolników

Zarzuty oszustwa na łączną kwotę ok. 3,5 mln zł przedstawiła w czwartek lubelska prokuratura 51-letniemu Piotrowi F. Śledztwo dotyczy niezapłacenia rolnikom pieniędzy za dostarczone do skupu owoce. W sprawie pokrzywdzonych jest 35 osób.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Agnieszka Kępka poinformowała PAP o zatrzymaniu w środę Piotra F., prezesa firmy zajmującej się przetwórstwem owoców.

– Mężczyzna usłyszał w czwartek 35 zarzutów dotyczących oszustwa na łączną kwotę ok. 3,5 mln zł. Z naszych ustaleń wynika, że wprowadził rolników w błąd, co do swojej sytuacji finansowej i możliwości zapłaty za owoce. Inaczej mówiąc, nie zapłacił za dostarczone produkty rolne – wyjaśniła rzeczniczka.

Podczas czwartkowego przesłuchania w prokuraturze 51-latek nie przyznał się do zarzuconych mu czynów. Składał wyjaśnienia, ale śledczy nie ujawniają na razie ich treści. – Skierowaliśmy do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec podejrzanego – dodała Kępka.

Za zarzucane Piotrowi F. czyny grozi do 8 lat więzienia.

Sprawa dotyczy jednej z firm skupujących owoce i warzywa w Rykach (woj. lubelskie). Przedsiębiorstwo zarejestrowane jest w województwie łódzkim. Oprócz 35 pokrzywdzonych producentów owoców, zawiadomienie w tej sprawie złożył do prokuratury wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który poinformował o tym na konferencji prasowej w styczniu br.

 

źródło: pap

/zdj. poglądowe/pixabay/