Lublin: W piątek i sobotę utrudnienia w ruchu w związku ze świętem terytorialsów

– W sobotę 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzić będzie święto, podczas którego nowi żołnierze złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Od piątku plac zostanie wyłączony z ruchu i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami – poinformował Urząd Miasta Lublin.

Jak podała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza, w związku ze świętem lubelskich terytorialsów pl. Zamkowy zostanie wyłączony z ruchu od piątkowego wieczoru do godz. 14 w sobotę.

Oficer prasowy brygady kpt. Marta Gaborek przekazała, że uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji żołnierzy i pracowników brygady w kościele garnizonowym o godz. 10:15. O godz. 12 na pl. Zamkowym odbędzie się uroczysty apel połączony z przysięgą nowych żołnierzy, po którym odbędzie się defilada pododdziałów.

Po czym o godz. 13 na błoniach pod Zamkiem rozpocznie się piknik wojskowy dla dzieci i dorosłych. W programie pokazy sprzętu i wyposażenia terytorialsów, a także ciężkiego sprzętu bojowego m.in. Leopardów, Rosomaków i Krabów.

– Na błoniach podczas pikniku rozmieszczone będą stoiska promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać z żołnierzami-rekruterami 2. LBOT o służbie, a zainteresowani wstąpieniem w szeregi terytorialsów będą mogli złożyć wniosek o powołanie – podała kpt. Gaborek.

Jak przypomniała, w tym roku lubelscy terytorialsi będą świętować po raz szósty. Święto wyznaczono na pamiątkę bitwy partyzanckiej, którą 24 maja 1944 r. oddziały “Zaporczyków” stoczyły z niemieckim okupantem pod Krężnicą Okrągłą w gminie Bełżyce.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora powstała w 2016 r., jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

źródło: pap

 

 

/zdjęcie, grafika: 2LBOT/WOT/