Od 1 marca świadczenia zdrowotne w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla powiatu ryckiego udzielane są w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dęblinie. Taką decyzję drogą postępowania konkursowego podjął NFZ.
Konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej ogłoszono 10 stycznia 2019 roku. – Złożyliśmy ofertę i byliśmy bezkonkurencyjni – zapewnia Urszula Pielacka Chodoła, dyrektor SPZOZ w Dęblinie. – Podjęliśmy się tego trudnego wyzwania ze względu na ogromne potrzeby zdrowotne w tym zakresie mieszkańców Dęblina i okolic. To duży komfort dla pacjenta w przypadku nagłego zachorowania zgłosić się do placówki położonej w mieście i otrzymać poradę lekarską, czy też świadczenie pielęgniarskie – tłumaczy. Przez kilkanaście lat dęblinianie po pomoc lekarską jeździli poza swój rejon. – Teraz troszkę odetchną. Jest mi niezmiernie miło, że mogłam się przyczynić do spełnienia oczekiwań mieszkańców tym bardziej, że sama jestem rodowitą dęblinianką i sukcesy tego miasta są także moim sukcesem – dodaje dyrektor SPZOZ.
Umowa z NFZ na świadczenie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez SPZOZ w Dęblinie jest podpisana na 2,5 roku. W celu świadczenia usług będą zatrudnieni dodatkowi lekarze i pielęgniarki.
W jakich sytuacjach można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia:
- gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu
- zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
- zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Przykładowe sytuacje uzasadniające skorzystanie ze świadczeń POZ w nocy i w dni wolne od pracy:
- zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością)
- infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku
- bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych
- bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych
- biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku
- nagłe bóle kręgosłupa, stawów, kończyn itp.
- wykonanie planowych iniekcji
Nocna i świąteczna pomoc zdrowotna w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w SPZOZ udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 następnego dnia oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego. |