Site icon DNews.pl – REGIONALNY PORTAL INFORMACYJNY

W MSP w Dęblinie stanęła replika brytyjskiego samolotu Miles M.14A Magister (zdjęcia)

Wczoraj, dokładnie o godzinie 13.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie rozpoczął się rozładunek oraz montaż repliki brytyjskiego dwumiejscowego samolotu treningowo-szkoleniowego Miles M.14A Magister. Model będzie można podziwiać od 9 listopada, czyli od pierwszego dnia II Ogólnopolskiego Mitingu Modelarskiego do końca kwietnia 2020 roku.

Model Miles M.14A Magister w skali 1:1 powstawał od października 2013 roku w miejscowości Wincentówek, w woj. lubelskim. – Budowaliśmy go od podstaw z dość dużymi przerwami. Powstawał w stodole, garażu. Budowałem go z synem Adamem i z pomocą rodziny- mówi Zbigniew Bednarz, z zamiłowania modelarz.

Początkowo rodzina Państwa Bednarzów chciała zbudować inny model. Miał to być RWD-8, ale w tym samym czasie z Muzeum Lotnictwa w Krakowie pojawiły się informacje, że zaczęto tam budowę dwóch replik tego samolotu. W związku z tym zmienili plany i wybór padł na samolot Miles M.14A Magister. – W Polsce takiego jeszcze nie było a polscy piloci latający w dywizjonach w Anglii kiedyś uczyli się na takim latać – tłumaczy Zbigniew Bednarz.

Budowę modelu finansowali z własnych środków. – Do budowy używaliśmy poszycia płóciennego, wodoodpornej sklejki. Samolot ma sprawny silnik, można nim kołować po równym podłożu, ma też działające m.in. stery. Model jest w malowaniu Dywizjonu 303 – mówi Bednarz.

Prace nad modelem trwały kilka lat. – Dopiero Air Show w Radomiu zmobilizował nas do skończenia budowy. Zaprosił nas tam Robert Gretzyngier, Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. To był jego pierwszy publiczny występ. Od tamtego momentu byliśmy z modelem też w Świdniku, Radawcu, na Militariach XX wieku w Lublinie. Często ludzie pytają nas skąd ten napis “RF-Łoś” na naszym samolocie? Dzięki pomocy Pana Roberta Gretzyngiera udało się dotrzeć do fotografii przedstawiającej usterzenie egzemplarza użytkowanego przez Dywizjon 303, właśnie z tym charakterystycznym oznaczeniem. ,,RF” to litery kodowe dywizjonu, natomiast ,,Łoś” to prawdopodobnie humorystyczna nazwa nadana właśnie tej maszynie przez mechaników dywizjonu – wyjaśnia modelarz.

Niezwykły model Państwa Bednarzów będzie można podziwiać w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie od pierwszego dnia II Ogólnopolskiego Mitingu Modelarskiego do końca kwietnia 2020 roku. – Myślę, że pojawimy się na Mitingu. Chętnie porozmawiamy z uczestnikami i odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące naszego modelu – zapewnia Zbigniew Bednarz.

Exit mobile version