Policjanci z garnizonu lubelskiego strzegą dzisiaj porządku podczas 28 finału WOŚP. Funkcjonariusze zwracają przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo wolontariuszy i kwestujących dzieci. Policjanci apelują o to, by w każdej sytuacji wymagającej interwencji alarmować służby dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 112.
Lubelska Policja każdego roku czuwa nad prawidłowym i spokojnym przebiegiem kolejnego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjanci dzisiaj strzegą bezpieczeństwa osób kwestujących na terenie naszego województwa. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione.
Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z policją lub strażą miejską/gminną.
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Porady dla wolontariuszy
- Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
Szczególnie ważne jest, abyście wracając do sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy waszych znajomych, bliskich.
Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy.
(inf. KWP/fot. Dominik Malik)