Na trzy miesiące do aresztu trafił 60-latek z gminy Puławy, zatrzymany przez puławskich policjantów. Szybka interwencja zapobiegła tragedii, a sprawca przemocy trafił do policyjnego aresztu. To już kolejny w ostatnich dniach przypadek przemocy w rodzinie. Poniżej podajemy informacje, gdzie mogą uzyskać pomoc mieszkańcy Puław, powiatu puławskiego, Dęblina i powiatu ryckiego.
W poniedziałek wieczorem, policjanci zostali wezwani na interwencję do jednej z miejscowości w gminie Puławy. Zgłaszająca kobieta poinformowała, że nietrzeźwy mąż wszczął awanturę, popycha, szarpie i wyzywa domowników. 60-letni awanturnik został zatrzymany, trafił do policyjnego aresztu. Był pijany.
Podczas wykonanych w sprawie czynności dochodzeniowo – śledczych, policjanci ustalili, że mężczyzna od ubiegłego roku znęcał się nad żoną, a ponadto w dniu awantury uderzył syna. Usłyszał zarzuty znęcania się nad żoną oraz naruszenia nietykalności cielesnej syna. Śledczy skierowali do prokuratora wniosek o areszt 60-latka. Wczoraj puławski sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec mężczyzny areszt na trzy miesiące. Sprawcy przemocy grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Policja przypomina, że zgodnie z kodeksem karnym, znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem ściganym z urzędu i osoby, które swoim zachowaniem krzywdzą najbliższych muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.
Wykaz instytucji z Puław i powiatu puławskiego świadczących pomoc na rzecz ofiar przestępstw, m.in. przemocy domowej znajdziesz pod adresem:
http://pulawy.lubelska.policja.gov.pl/lpu/prewencja/przemoc-w-rodzinie/69860,PRZEMOC-W-RODZINIE.html
Wykaz instytucji wraz z danymi kontaktowymi z Dęblina świadczących pomoc na rzecz osób doświadczających przemocy w rodzinie:
Osoby doświadczające przemocy mieszkające na terenie Dęblina mogą zgłaszać się do pracowników socjalnych OPS w Dęblinie.
– Pomoc można także uzyskać u pani Moniki Łysiak, Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, która także pracuje w OPS w Dęblinie a również u dzielnicowych Komisariatu Policji w Dęblinie – informuje Monika Kośmińska, Kierownik OPS w Dęblinie.
Ponadto w każdy czwartek od 15:30 do 17:30 w siedzibie OPS pełniony jest dyżur w Punkcie Informacyjno – Konsultacyjnym dla osób doświadczających przemocy w rodzinie. Jest to punkt utworzony przez Miejską Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Ośrodek Pomocy Społecznej współpracuje również z Katolickim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Potrzebującym “AGAPE”. W ramach działalności Stowarzyszenia w każdy czwartek od godziny 15:30 do 18:00 w siedzibie OPS przyjmuje prawnik i psycholog. W tym momencie przyjęcia są wstrzymane. Usługa ruszy ponownie od lutego.Porady są darmowe.
Pomoc psychologiczną można także otrzymać w Poradni Zdrowia Psychicznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dęblinie. W ramach kontraktu z NFZ placówka swoim pacjentom, dorosłym i dzieciom, oferuje bezpłatną opiekę medyczną w zakresie:
- porad w zakresie uzależnień
- pomoc psychologiczną – porady, konsultacje, indywidualna terapia psychologiczna: krótkoterminowa do 10 spotkań, długoterminowa do 1 roku czasu, dostosowana do osobistych potrzeb pacjenta
- sesje wsparcia psychospołecznego
- sesje psychoterapii
Więcej informacji i zapisy:
tel. 81 883 06 08 lub 533 552 246
Pomoc dla mieszkańców powiatu ryckiego:
Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym w Rykach
(inf.E.R.K)