W związku ze złą jakością powietrza w okresie grzewczym w Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Niestety zakaz często jest łamany. Jak się okazuje również w Dęblinie.
W okresie jesienno-zimowym zła jakość powietrza jest problemem wielu miejscowości. Związki chemiczne zawarte w smogu (np. benzopiren) i pyły (PM10 i PM 2,5), są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów.
W ubiegłym tygodniu niepokojącą “mgłę” zauważył ze swojego balkonu jeden z mieszkańców Dęblina. Postanowił ją uwiecznić na nagraniu.
– Wyszedłem na balkon i myślałem, że to mgła. Okazało się, że nieźle ktoś daje do pieca – mówi czytelnik. – Śmieją się na osiedlu, że loty w Dęblinie są odwołane ze względu na niski pułap chmur – dodaje.
Jak przypomina Urząd Miejski w Dęblinie, wszystkich mieszkańców obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Spalając odpady łamiemy prawo, szkodzimy środowisku, a przede wszystkim szkodzimy sobie.
Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy.
Przypominamy. Nie wolno spalać:
- wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- odzieży, obuwia,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych,
- sztucznej skóry,
- opakowań po farbach, lakierach,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych,
- odpadów plastikowych i butelek po napojach,
- odpadów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- plastikowych toreb z polietylenu,
- zmieszanych odpadów komunalnych.
Konsekwencje spalania odpadów:
- pyły z metalami ciężkimi – powodują zagrożenie białaczką,
- tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
- tlenek węgla – wiąże czerwone ciałka krwi, utrudnia transport tlenu w organizmie,
- dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
- chlorowodór – tworzy z parą wodną kwas solny (silnie żrący),
- cyjanowodór – tworzy z parą wodną kwas pruski – blokuje nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
- dioksyny i furany – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Spalanie śmieci w piecach domowych powoduje również osadzanie się trudnej do usunięcia sadzy w przewodach kominowych, której nadmiar może doprowadzić do zapalenia się i popękania komina. Jest to bardzo często przyczyną zaczadzenia oraz pożarów domu.
Odpady po wcześniejszej segregacji, należy wyrzucić do właściwych pojemników lub worków gotowych do zabrania lub dostarczyć we własnym zakresie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego w Dęblinie przy ul. Jagiellońskiej 23 (teren MZGK Sp z o.o. w Dęblinie), by uprawniona do tego firma mogła je bezpiecznie zutylizować lub przekazać do dalszej obróbki i odzysku.