Ponad 17 ton żywności trafiło właśnie do najbardziej potrzebujących mieszkańców powiatu kraśnickiego. To wspólna akcja Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu, strażaków i żołnierzy OT z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina.
Wsparcie lokalnej społeczności, władz samorządowych oraz ośrodków pomocy społecznej to obecnie jedno z głównych zadań żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej operacji przeciwkryzysowej „Odporna Wiosna”.
W ubiegłym tygodniu Ośrodek Pomocy Społecznej w Annopolu zwrócił się do 2 LBOT o wsparcie w dystrybucji żywności dla mieszkańców powiatu kraśnickiego. Jest to pomoc żywnościowa w ramach Programu Operacyjnego 2020 r.
Do zadania zostali skierowani żołnierze OT z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina oraz sześć pojazdów transportowo-ciężarowych. Wspólnie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej i strażakami z OSP Annopol dotarli do ponad 1100 mieszkańców gminy Annopol.
– W ramach walki z epidemią koronawirusa pomagamy lokalnym instytucjom, a przede wszystkim lokalnej społeczności, która teraz najbardziej potrzebuje tego wsparcia. W piątek przygotowaliśmy paczki żywnościowe, a w poniedziałek rozpoczęliśmy dystrybucję pod wskazane adresy. Dotarliśmy do wielu potrzebujących rodzin, do wielu wsi i miejscowości w gminie Annopol – mówi ppor. Paweł Borowski z 22 batalionu lekkiej piechoty z Dęblina, jeden z koordynatorów akcji.
– Chcieliśmy dostarczyć żywność naszym mieszkańcom bezpośrednio tak, aby nie musieli gromadzić się i wychodzi z domów. Wszyscy wykonują swoje zadania z zaangażowaniem, dają dużo od siebie. Dziękujemy naszym żołnierzom i strażakom za okazane wsparcie – mówi Ewa Opoka, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu.
Jednym z głównych zadań Terytorialsów w ramach „Odpornej Wiosny” jest dostarczanie żywności i leków, tam gdzie jest to potrzebne. W celu sprawnej realizacji tego zadania w lubelskiej brygadzie OT powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Do koordynacji całego procesu wsparcia powiatów i gmin w 2 LBOT wyznaczono oficerów łącznikowych, których zadaniem jest współpraca z administracją i innymi służbami, inspekcjami i strażami, a także partnerami społecznymi. Dzięki bieżącej wymianie informacji możliwe jest dotarcie do tych osób, które najbardziej potrzebują wsparcia.
Każda osoba, która potrzebuje takiego wsparcia powinna skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej. Stamtąd informacja trafi do koordynatora wojewódzkiego w brygadzie OT, który zleca wykonanie zadania. W tym przypadku nie ma możliwości dodatkowych zakupów. Żołnierze WOT dostarczają tylko produkty przekazane z magazynów żywności.
/inf.kpt. Damian Stanula/fot. 2DWOT/