Dębliński Urząd Miasta opublikował podziękowania Beaty Siedleckiej, Burmistrza Dęblina oraz Macieja Krygrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta skierowane do wszystkich, którzy zaangażowali się w sprawę utrzymania nazwy ulicy gen. pil. Józefa Kowalskiego.
O sprawie zrobiło się głośno w grudniu 2020 roku. Wtedy to Lubelski Urząd Wojewódzki wystąpił z pismem do Burmistrz Miasta Dęblin informując, że 1 grudnia 2020 r. wpłynęła opinia z Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Wskazano w niej, że nazwa ulicy generała pilota Józefa Kowalskiego w Dęblinie jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Zgodnie z treścią opinii wydanej przez IPN (z dnia 23 listopada 2020 r.) wynika, że osoba gen. pil. Józefa Kowalskiego symbolizuje komunizm. Na poparcie wniosku Instytut załączył szczegółowy życiorys generała. Zupełnie innego zdania byli mieszkańcy Dęblina z Radą Miasta na czele.
Od pierwszych chwil opublikowania informacji dotyczącej opinii wydanej przez IPN do Urzędu Miasta z Dęblina i całego kraju płynęły liczne pisma, w których wnioskowano o nie zmienianie dotychczasowej nazwy ulicy. W zbieranie podpisów za pozostawieniem ul. im. gen.pil. Józefa Kowalskiego zaangażowało się wielu mieszkańców Dęblina. Wszystkie zebrane pisma i listy z podpisami mieszkańców (prawie 900 podpisów) zostały przesłane do Wojewody Lubelskiego.
Poniżej publikujemy podziękowania Burmistrz Dęblina oraz Przewodniczącego Rady Miasta skierowane do mieszkańców oraz wszystkich, którzy zaangażowali się w sprawę utrzymania nazwy ulicy gen.pil. Józefa Kowalskiego.