Site icon DNews.pl – REGIONALNY PORTAL INFORMACYJNY

Muzeum Badań Polarnych w Puławach szykuje się do otwarcia

Pierwsze w Polsce Muzeum Badań Polarnych rozpoczęło swoją działalność 1 października 2020 roku przy ulicy Czartoryskich 6A w Puławach. Placówka może się już pochwalić zakończeniem prac organizacyjno-administracyjnych, pokaźnym zbiorem eksponatów oraz planami wydarzeń dla odwiedzających. Muzeum poinformowało także o staraniach pozyskania helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie na stacji im. Dobrowolskiego (druga polska stacja w Antarktyce).

Jak poinformował Urząd Marszałka Województwa Lubelskiego, mimo trwającej pandemii pracownicy Muzeum Badań Polarnych wykonali już wiele prac zmierzających do otwarcia się dla pierwszych gości.

– Cieszę się szczególnie z nawiązania współpracy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Wsi Lubelskiej, dzięki której pozyskaliśmy znaczną część muzealiów – mówi Dyrektor Muzeum Badań Polarnych Andrzej Piotrowski.

UMWL wspomina w komunikacie, że 31 maja tego roku Sejmik Województwa Lubelskiego wyraził zgodę na prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Badań Polarnych w Puławach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwo Lubelskie. W związku z tym od 1 lipca br. Muzeum będzie współprowadzone z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum w swoich zbiorach posiada obecnie:

W posiadaniu Muzeum znajduje się także kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Materiały te są w trakcie opracowywania.

Ponadto, w związku z odnalezieniem helikoptera MI-2, który latał na wschodniej Antarktydzie na stacji im. Dobrowolskiego (druga polska stacja w Antarktyce) prowadzone są rozmowy, które umożliwią pozyskanie obiektu do zbiorów muzeum.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach planuje jeszcze w czerwcu uruchomienie Wakacyjnego Kina Polarnego, w oparciu o filmy przekazane przez Polską Akademię Nauk.

Natomiast w lipcu planowane jest udostępnienie zwiedzającym pierwszych dwóch wystaw: „Krajobrazy Polarne” i „Dlaczego Puławy”, która będzie odpowiedzią na pytanie, dlaczego Muzeum Badań Polarnych powstało w Puławach.

Obecnie przygotowywane są także scenariusze wystaw planowanych wewnątrz budynku.

Muzeum Badań Polarnych finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Lubelskiego.

inf.;fot.UMWL

Exit mobile version