Site icon DNews.pl – REGIONALNY PORTAL INFORMACYJNY

Obostrzenia związane z COVID-19. Co się zmieni?

Od 1 marca zostały zniesione niektóre zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory. Co się zmieni? Przestanły obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Ważne! Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. To m.in. zasady dotyczące noszenia maseczek, izolacji, kwarantanny dla współdomownika oraz kwarantanny przyjazdowej (dla osób bez ważnego UCC).

Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

Maseczkę należy nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Osoby chore będą musiały poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy i funkcjonariuszy – izolacja trwa:

7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2), lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny). Więcej na ten temat.

Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli osoba mieszka z osobą zakażoną koronawirusem.

Kwarantanna współdomownika osoby chorej trwa tyle, ile izolacja chorego współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC)

Kwarantanna obowiązuję osoby, które wracają z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie mają ważnego UCC) i trwa 7 dni. Więcej na ten temat.

 

inf.KPRM/fot. LUW

Exit mobile version