Od wczoraj (8.04) w Ośrodku Ikardia w Nałęczowie trwa 13 edycji International Expert to Expert CTO Forum, CTO Live Case Meeting. Wybitni kardiolodzy z całego świata łącznie przeprowadzą w Ośrodku Ikardia w Nałęczowie skomplikowane operacje dziewięciu pacjentów z Lubelszczyzny, którzy zmagają się z przewlekłym zamknięciem tętnic wieńcowych – CTO.
– To najtrudniejsza postać choroby wieńcowej, a zabiegi przezskórnego udrażniania tak chorobowo zmienionych tętnic wymagają specjalnych umiejętności, wielkiego doświadczenia oraz
najnowocześniejszego sprzętu – tłumaczy prof. Jarosław Wójcik, szef Szpitala Kardiologii Inwazyjnej Ikardia w Nałęczowie, ceniony w Polsce i na świecie kardiolog inwazyjny.
Zabiegi CTO to szansa dla ciężko chorych na powrót do pełni zdrowia. W Szpitalu Kariologii Inwazyjnej Ikardia w Nałęczowie, już w najbliższy piątek 8 kwietnia 2022 roku, spotkają się lekarze z całego świata, aby w czasie 2-dniowej międzynarodowej konferencji, podzielić się wiedzą na temat najnowszych technik zabiegów na sercu. Wszystkie operacje będą transmitowane „live”, w ramach 13 edycji International Expert to Expert CTO Forum, CTO Live Case Meeting.
W dwóch salach operacyjnych nałęczowskiego szpitala przeprowadzone zostaną najtrudniejsze operacje serca.
– Przyjeżdżają do nas światowej sławy operatorzy z Japonii, Włoch, Niemiec, którzy wespół z polskimi lekarzami będą wykonywali te bardzo trudne zabiegi. U naszych zagranicznych kolegów zabiegi CTO wykonywane są 3 razy częściej, więc liczę na unikalne walory edukacyjne dla polskich kardiologów. Obrazy z zabiegów przekazywane będą na żywo do sali konferencyjnej, gdzie śledzić je będą koledzy – specjaliści – tłumaczy prof. Jarosław Wójcik. – W czasie operacji, uczestnicy uczą się, ale też od razu dyskutują o leczonym przypadku i wymieniają się doświadczeniami. Transmisja „live” umożliwia czynną obserwację zabiegu jednocześnie bardzo licznej grupie lekarzy. Wszystkie operacje transmitować będą nie tylko kamery telewizyjne, ale także mikrokamery i komputerowe urządzenia rentgenowskie, dzięki którym lekarze obserwują np. wprowadzanie do naczyń, w rzeczywistym czasie zabiegu. To nie są pokazy, a prawdziwe i bardzo skomplikowane zabiegi operacyjne, którym poddani zostają pacjenci kardiologiczni oczekujący w kolejce na zabieg.
Konferencja będzie miała charakter hybrydowy. Lekarze, którzy nie będą mogli przyjechać do Nałęczowa, wezmą udział w konferencji online. Do tegorocznego spotkania CTO (stacjonarnie i online), akces zgłosiło kilkudziesięciu znakomitych kardiologów z całego świata.
inf.,fot. Ikardia