Site icon DNews.pl – REGIONALNY PORTAL INFORMACYJNY

Dęblin: II koncert VIII-go Międzynarodowego Spotkania z Muzyką Organową za nami

W minioną niedzielę 10 lipca w kościele pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie odbył się II koncert organowy w ramach VIII Międzynarodowych Spotkań z Muzyką Organową. Tego dnia na dęblińskich organach wystąpił słowacki artysta Stanislav Šurin, grając przepiękny koncert.

Zebrana publiczność podziękowała artyście gromkimi brawami, za co otrzymali dodatkowy utwór, wykonany poza programem koncertu. Tuż po koncercie, w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina Aneta Piwońska i Grażyna Paczek wręczyły artyście bukiet kwiatów i gratulację pięknie wykonanego koncertu.

Podziękowania złożyła również Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, wręczając artyście upominki związane z naszym miastem. Następnie każdy ze słuchaczy mógł osobiście porozmawiać z artystą, zrobić sobie wspólne zdjęcie, czy zakupić płytę CD. Koncert zaliczamy do udanych.

Przed nami jeszcze trzy spotkania z muzyką organową

Nie było to jednak ostatnie spotkanie z muzyką organową w tym roku. Następne koncerty odbędą się 17, 24 i 31 lipca o godz. 18. w kościele pw. Piusa V Papieża w Dęblinie. Już w następną niedzielę będziemy mogli posłuchać organisty Łukasz Romanka.  Serdecznie zapraszamy do udziału.

Organizatorami koncertów są: Towarzystwo Przyjaciół Dęblina, Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka, Parafia pw. Świętego Piusa V Papieża w Dęblinie.

Biografia Stanislava Šurina:     

Stanislav Šurin urodził się w 1971 roku w Trnavie. Studiował w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie, Konserwatorium Diecezjalnym we Wiedniu, Wyższej Szkole Sztuk w Bratysławie (klasa organów prof. Ivana Sokola) oraz prywatnie u prof. Johanna Trummera w Grazu. Recitale organowe wykonywał w Europie, USA, Meksyku, Kanadzie, Japonii, Hongkongu, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie. Nagrywał solowe płyty organowe między innymi w katedrze w Graz, w Schubertkirche w Wiedniu, w katedrze w Trnawie.

Jest założycielem i organizatorem festiwali organowych w Trnavie, Pieszczanach, Skalicy, katedrze w Bratysławie i wielu innych ośrodkach. Pełni funkcję doradcy przy remontach
i rekonstrukcjach zabytkowych organów oraz przy budowie nowych organów (m.in. Filharmonia Słowacka, Katedra św. Marcina w Bratysławie, Katedra św. Emeráma w Nitrze itp.). Zajmuje się również tym zagadnieniem jako publicysta i organizator. W 2000 roku zorganizował międzynarodową konferencję organologiczną poświęconą zagadnieniu ochrony organów historycznych. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie – Instytucie Sztuki Sakralnej w Spiskiej Kapituli.

Zajmuje się również kompozycją. Jest autorem Mszy trnawskiej, która oprócz Słowacji była wykonywana w Budapeszcie, Czelabińsku i Seattle.

W 2009 r. otrzymał Nagrodę im. Sebastiana Bacha za niezwykły  wkład w propagowanie spuścizny kompozytorskiej Jana Sebastiana Bacha dla współczesnych, a w 2016r. otrzymał nagrodę  Konferencji  Episkopatu  Słowacji za “osobisty wkład w  wartości chrześcijańskie w kulturze  na Słowacji” (nagroda Fra Angelica).

Miasto Dęblin Pozytywnie

Exit mobile version