Spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z lekarkami Marią Tertychenko oraz Larysą Yefimovą odbyło się w ramach realizacji ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy z sercem”. Obie Panie pochodzą z Ukrainy. Obecnie pracują w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dęblinie.
Wydarzenie zorganizowane było z inicjatywy nauczycielek ZSZ nr1: Małgosi Radomskiej oraz Marzeny Teodorowicz. Główną prowadzącą spotkania była lek. Mariia Tertychenko. Pani prelegent niezwykle ciekawie opowiadała o sercu, o tym dlaczego dbanie o nie powinno być takie ważne. Pani Mariia podała również wiele ciekawostek dotyczących tego narządu, o których być może nikt z zebranych nigdy nie słyszał. Oto niektóre:
- Taki narząd jak serce ma swój własny impuls elektryczny. Oznacza to, że nawet jeśli zostanie usunięty z ludzkiego ciała, nadal będzie bić, ale tylko wtedy, gdy będzie zaopatrywany w tlen.
- W ciągu 10 minut serce wykonuje pracę wystarczającą do podniesienia 65-kilogramowej osoby na wysokość 10 metrów.
- Średnio ilość energii, jaką serce dorosłego wytwarza dziennie, wystarcza na przejechanie 20 ciężarówek na odległość 32 km.
- Serce w ciągu życia człowieka wykonuje nawet 2,5 miliarda uderzeń! Łącznie daje to ponad 170 milionów litrów przepompowanej krwi. W ciągu jednej minuty serca przetacza ponad 5 litrów krwi.
- Łączna długość wszystkich naczyń, które doprowadzają krew z życiodajnym tlenem do naszych komórek wynosi ponad 100 tysięcy kilometrów. To wystarczy, aby opasać kulę ziemską 2,5 raza!
- Tylko połowa krwi krąży w ciele na raz. Druga połowa czeka na swój czas w takich narządach jak wątroba, śledziona i skóra. Jest uwalniany do naczyń tylko wtedy, gdy istnieje potrzeba uzupełnienia zapasów. Na przykład w przypadku nagłej utraty krwi lub zwiększonej pracy mięśni. Kiedy stan się ustabilizuje, sytuacja wraca do normy.
- Serce zatrzymuje się między skurczami. Jeśli zsumować okresy zatrzymania przez całe życie przeciętnego człowieka, okazuje się, że serce potrzebuje około 20 lat na „odpoczynek”;
- Kiedy słuchamy granej muzyki, serce często dostosowuje puls i naśladuje rytm muzyczny.
Na zakończenie przeprowadzono krótki konkurs z nagrodami. Pani Maria zadawała pytania dotyczące tematyki spotkania, a uczniowie zgłaszali się do odpowiedzi i wygrywali prezenty. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie gościem. Radości z walki o nagrody było co nie miara.
Panie Lekarki zostawiły młodzieży w prezencie smakołyki dla serca, czyli bakalie, rodzynki, żurawinę, morele, jabłka i banany i zachęcały do dbania o ten bardzo ważny organ.
Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu u naszych uczniów wzrośnie poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, w tym dbanie o dobrą kondycję serca – centrum naszego organizmu.
inf. Małgorzata Radomska/fot.ZSZ nr 1