Site icon DNews.pl – REGIONALNY PORTAL INFORMACYJNY

Pierwsze w tym roku wcielenia ochotników do lubelskich terytorialsów

Blisko 140 ochotników z województwa lubelskiego rozpocznie w ten weekend służbę w 2 Lubelskiej Brygadzie OT. Przejdą oni szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” oraz szkolenie wyrównawcze.

Wśród ochotników z Lubelszczyzny, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę z terytorialną służbą wojskową są zarówno nowicjusze, którzy jeszcze nigdy nie byli w wojsku, jak i osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, czyli żołnierze rezerwy. Ci pierwsi przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe tzw. “szesnastkę” w ramach projektu wojskowego „Ferie z WOT”. Będą uczyć się podstaw strzelectwa, zasad zachowania na polu walki, taktyki, udzielania pierwszej pomocy, a także łączności i topografii. Szkolenie to zakończy się uroczystą przysięgą, która odbędzie się 28 stycznia br. w Lublinie. Z kolei rezerwiści przejdą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Ruszyła kolejna edycja projektu “Ferie z WOT”

„Ferie z WOT” to projekt wojskowy realizowany przez WOT z dużym powodzeniem od kilku lat. Jest to 16-dniowe szkolenie podstawowe organizowane w okresie ferii zimowych, adresowane głównie do studentów, pełnoletnich uczniów, a także nauczycieli, którzy chcą wykorzystać czas wolny od nauki, aby zdobyć podstawowe umiejętności wojskowe.

Wśród ochotników, którzy w ten weekend stawili się w lubelskiej jednostce na szkolenie w ramach „Ferii z WOT” są m.in. uczniowie z Zamościa – Przyszedłem na to szkolenie, aby się czegoś nauczyć, sprawdzić się i stać się lepszą wersja samego siebie. To dla mnie test, mam osiemnaście lat i uważam, że to jest dobry czas, aby przejść takie szkolenie – mówi Damian. Z kolei dla Bartka szkolenie podstawowe w WOT to okazja do zdobycia doświadczenia i dodatkowych punktów na studia – Chciałbym związać swoją przyszłość z wojskiem, planuję studia na uczelni wojskowej, więc to szkolenie bardzo mi się przyda.

Szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów

Wśród nowo przyjętych żołnierzy jest również spora grupa rezerwistów, którzy postanowili wrócić do wojska i służyć w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT. – Mam za sobą kilka lat służby w wojskach operacyjnych, później była przerwa, ale teraz nadarzyła się okazja, aby wrócić do wojska. Mam kilku kolegów w WOT i rozmawiałem z nimi. Atutem służby w WOT jest to, że można ją łatwo pogodzić z pracą i obowiązkami rodzinnymi, dlatego postanowiłem spróbować – mówi Radosław z Annopola, który tuż po zakończeniu 8-dniowego szkolenia wyrównawczego rozpocznie służbę w nowym batalionie w Kraśniku.

Nowy batalion w Kraśniku rekrutuje

Przypomnijmy, w ubiegłym roku w wyniku rozbudowy struktur WOT w województwie lubelskim w Kraśniku, przy ul. Lubelskiej 159 powstał nowy batalion lekkiej piechoty w ramach 2 Lubelskiej Brygady OT. Batalion rozpoczął oficjalnie działalność w październiku 2022 r., a jego stałym rejonem odpowiedzialności są trzy powiaty: kraśnicki, janowski i opolski. Docelowo 24 batalion lekkiej piechoty w Kraśniku będzie liczyć ponad 650 żołnierzy. Cały czas trwa rekrutacja ochotników – wolne miejsca czekają zarówno na kandydatów do terytorialnej służby wojskowej jak i kadry zawodowej.

Jak zostać żołnierzem 2 LBOT?

Mieszkańcy regionu lubelskiego, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Na rok 2023 Lubelska Brygada OT zaplanowała jeszcze 6 szkoleń podstawowych w terminach: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07, 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 – kontynuacja szkolenia w czasie ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy przygotowano 5 szkoleń wyrównawczych, rozpoczynających się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Exit mobile version