Rywalizacja w stolicy będzie się toczyła na ośmiu planszach. Podobnie jak kilka tygodni temu dla karateków, także i tym razem areną AMP będzie hala Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Udział w zawodach awizowało 146 szermierzy z 42 uczelni, którzy po raz pierwszy w stolicy powalczą o medale we florecie, szabli i szpadzie. Wcześniej AMP w szermierce organizowano w Poznaniu i Krakowie.
– Bardzo nam zależało na organizacji tego wydarzenia. Lubimy tworzyć nowe projekty, jak choćby z karate, ale w tym wypadku mieliśmy bardziej osobiste motywacje. Były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski, jest przewodniczącym Rady Sportu UW i od zeszłego roku prezesem Polskiego Związku Szermierczego. Jego marzeniem było zorganizowanie imprezy tej rangi u nas i się udało. Być może będzie to też pretekst, żeby zacząć budować sekcję wyczynową – mówił Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW.
Zawodnicy i zawodniczki AZS w szermierce stanowią krajową czołówkę. Podczas niedawnych seniorskich mistrzostw kraju stawali na podium 23 razy. Część medalistów zobaczymy teraz w Warszawie. Do walki o akademickie tytuły staną m.in. wicemistrzyni szpady Gloria Klughardt (AWF Kraków) i podwójna mistrzyni Polski we florecie – Julia Walczyk (UAM Poznań), która będzie bronić złota AMP. Wśród znanych nazwisk można znaleźć też Wojciecha Kolańczyka (WSH Wrocław), Barbarę Brych (AWF Kraków) czy Marikę Chrzanowską (UAM Poznań).
Także na poziomie sportu powszechnego wśród studentów dyscyplina ta staje się też coraz bardziej popularna. – Stale przybywa uczestników AMP-ów. To jest dopiero czwarty rok, kiedy szermierkę zalicza się do klasyfikacji generalnej. Sam prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zainteresowanie jest na tyle duże, że mam pełne grupy. Na pewno prężnie działa to też w Poznaniu czy Gdańsku. Jako szermierka dopiero wchodzimy w ten obszar sportu dla studentów – ocenia Łukasz Mandes, trener główny ds. szkolenia młodzieży w Polskim Związku Szermierczym.
AMP w szermierce odbędą się w niedzielę, 5 czerwca, o godzinie 9:00 i rozpoczną się od szpady. Start rywalizacji we florecie zaplanowano na godzinę 12:00, a szabli na godz. 15:00. Dekoracja medalistów jest przewidziana na godzinę 18:00. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Partnerami imprezy są Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.
Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A
Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w szermierce:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Morska w Szczecinie
Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Collegium Civitas w Warszawie
Collegium Da Vinci w Poznaniu
Collegium Humanum w Rzeszowie
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet SWPS w Warszawie
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie