poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
DęblinKultura i rozrywkaPowiat ryckiWiadomościZapowiedzi

Dzień Dziedzictwa Lokalnego w Rykach uświetni koncert kapeli Orkiestra św. Mikołaja

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza 5 maja na Rynek Stary by wspólnie radośnie świętować Dzień Dziedzictwa Lokalnego. W programie imprezy znalazły się występy kapel ludowych, kiermasz rękodzieł, warsztaty plastyczne i wiele innych atrakcji. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Orkiestra św. Mikołaja. 

Już za kilka dni czeka nas kolejny wspaniały dzień z lokalną tradycją! Jak co roku w tym dniu odbędzie się Regionalny Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, czyli eliminacje do etapu wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Na ryckiej scenie zaprezentują się wykonawcy z powiatu ryckiego, łukowskiego i puławskiego. Najlepsze kapele i soliści wezmą udział w 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

W programie zaplanowano występy Zespołu Czerniczanki z Kapelą, Małego Towarzystwa Przyjaciół Ryk, Zespołu Tańca Ludowego Ryki.

Występom scenicznym, jak zawsze, towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła i wyrobów lokalnych. Na gości czekać będą stoiska gastronomiczne. Odbędą się również warsztaty plastyczne dla dzieci.

Podsumowaniem imprezy będzie koncert zespołu Orkiestra św. Mikołaja.

– W Rykach zagramy między innymi Mazureczek, Kasia, Z tamtej strony, Z wysokiego, Rutka, Zielone Wino, A u sobotu, Kołomyjka Nowa, Zahraj, Materman – informuje Bogdan Bracha, członek Orkiestry św. Mikołaja.

Orkiestra św. Mikołaja nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. Skupia się w niej ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego z artystów, choćby reggae’owy świat Jacka Warszawy z Dąbrówki, który przez wiele lat grał z Jackiem Kleyffem w ONZ czy basisty Zbyszka Kowalczyka znanego na lubelskiej scenie bleusowej. Na próbach zespołu powstają “kawałki” mocno osadzone w tradycji ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza.

Na repertuar kapeli składają się ludowe „piosenki z tekstem”, w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa – często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary oraz nietypowe instrumenty strunowe – cymbały, smyczkowe – skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś. (http://www.mikolaje.lublin.pl/)