Regionalne potrawy wielkanocne
Jakie potrawy wielkanocne przygotować na święta? Przedstawiamy kilka przepisów kulinarnych wywodzących się z naszych regionów. Przygotowała je Pani Teresa Flont, współautorka publikacji “Kuchnia regionalna Dęblina i okolic”.
W wielu polskich domach w czasie Świąt Wielkanocnych na stole nie może zabraknąć barszczu. Jaki – to zależy od tradycji, którą wyniosły z domu i zachowały nasze babcie, mamy. Przykładem barszczu wielkanocnego jest barszcz biały. Przepis, który przedstawię pochodzi z Brzezin. Miejscowości położonej w pobliżu Dęblina.
Barszcz biały na kiełbasie
Receptura na cztery porcje:
- 250g włoszczyzny
- 10g grzybów suszonych
- 600ml wody
- 200g kiełbasy białej
- 100g boczku wędzonego
- 200g szynki pieczonej
- 500ml zakwasu
- 9g cebuli
- 2-3 szt. ząbków czosnku
- liść laurowy 2 szt.
- ziele angielskie 2-4 szt.
- majeranek, sól, pieprz, chrzan tarty
- jaja 4 szt.
- 100ml śmietany 30%
Przygotowanie:
Jaja ugotuj na twardo. Ugotuj wywar z włoszczyzny i suszonych grzybów z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego. Wywar przecedź, włóż kiełbasę i gotuj na wolnym ogniu około 20 minut. Boczek i cebulę pokrój w kostkę i przesmaż. Ugotowaną kiełbasę wyjmij z wywaru, przestudź i pokrój w plasterki. Mięso pokrój w kostkę. Do wywaru dodaj, boczek, cebulę, kiełbasę i mięso, zakwas, roztarty czosnek, majeranek i gotuj około 5 minut. Dodaj śmietanę. Na koniec dopraw do smaku solą, pieprzem, chrzanem. Podawaj z ugotowanymi na twardo jajami pokrojonymi w cząstki.
Znaną też tradycyjną potrawą jest barszcz czerwony sporządzany na zakwasie z buraków. Przepis, który przedstawię pochodzi ze Starej Rokitni. Otrzymałam go od mamy koleżanki. Technika sporządzania jest bardzo podoba do barszczu białego. Zakwas z mąki zastępujemy zakwasem z buraków czerwonych.
Barszcz czerwony na wędzonce
Receptura na cztery porcje:
- 250g włoszczyzny
- 10g grzybów suszonych
- 600ml wody
- 200g żeberek wędzonych
- 250g kiełbasy wędzonej
- 250g szynki pieczonej
- 500ml zakwasu z buraków
- 9g cebuli
- liść laurowy 2 szt.
- ziele angielskie 2-4 szt.
- majeranek, sól, pieprz, chrzan tarty
- jaja 4 szt.
- 100ml śmietany 30%
Przygotowanie:
Ugotuj wywar z żeberek, włoszczyzny i grzybów suszonych z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego oraz podpieczonej cebulki. Wywar przecedź. Do wywaru dodaj pokrojoną kiełbasę w półplasterki i gotuj na wolnym ogniu około 15 minut. Mięso pokrój w kostkę i dodaj do wywaru razem z pozostałymi składnikami: zakwas, majeranek. Gotuj około 5 minut. Dodaj śmietanę, dopraw do smaku solą, pieprzem, chrzanem. Podawaj z ugotowanymi na twardo jajami pokrojonymi w cząstki.
Zakwas z kiszonych buraków
Składniki:
- 1kg buraków
- 2 kromki razowego chleba
- listek laurowy 3-4 szt.
Przygotowanie:
Buraki obierz, dokładnie umyj. Ułóż w kamiennym garnku i zalej 2 litrami zimnej wody. Włóż chleb, listki laurowe i zostawić na 3-4 dni w ciepłym miejscu.
Jaja nadziewane pastą wędzoną makrelą
Składniki na cztery porcje:
- jaja 4 szt.
- 200g makreli
- 80g masło
Przygotowanie:
Obierz ze skóry i ości rybę. Masło utrzyj z żółtkami, dodaj rybę i wymieszaj na jednolitą masę. Przełóż nadzienie do szprycy i napełnij masą miejsce po żółtkach. Jaja podawaj na liściach sałaty lub cykorii, udekoruj. Serwuj z pieczywem.
Jaja nadziewane pastą z pieczarek
Składniki na 6 porcji:
- jaja 6 szt.
- 200g pieczarek
- 100g cebuli
- 20g masła
- 10g majonezu
- sól, pieprz
- natka pietruszki, liście sałaty, rzodkiewka
Przygotowanie:
Przeprowadź obróbkę wstępną surowców. Ugotuj jaja na twardo, ostudź, obierz i przekrój wzdłuż na pół, żółtko wyjmij. Pieczarki drobno pokrój, cebulę rozdrobnij w kostkę. Na patelni zeszklij cebulę, dodaj pieczarki z żółtkami, majonezem i dopraw do smaku. Farszem wypełnij miejsca po żółtkach za pomocą worka cukierniczego lub łyżki. Jaja podawaj na liściach sałaty lub cykorii, udekoruj. Serwuj z pieczywem.
Jaja garnirowane szynką
Składniki na jedną porcję:
- jaja 1 szt.
- 25g szynki
- 20g sałaty
Przygotowanie:
Ugotuj jaja na twardo, obierz ze skorupki, przekrój wzdłuż na cztery części. Owiń plastrami szynki tak, aby węższy koniec jaja pozostał nie przykryty. Udekoruj sałatą, powierzchnię wyszprycuj tężejącą galaretką.
Smacznego!
Przepisy zebrała, przygotowała oraz opisała Teresa Flont.