piątek, 3 maja, 2024
Powiat ryckiWiadomości

Zatrucie czadem. Zmarł 68-latek

Ryccy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 68-letniego mężczyzny. Prawdopodobną przyczyną zgonu było zatrucie tlenkiem węgla.

Do zdarzenia doszło w ubiegły czwartek (18.04.) w godzinach przedpołudniowych. Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ułężu powiadomił o zasłabnięciu 68-latka. Mężczyzna mieszkał sam. W związku z podejrzeniem zatruciem tlenkiem węgla poszkodowanego przetransportowano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala, gdzie mimo udzielonej pomocy medycznej zmarł.

Mieszkanie mężczyzny ogrzewane było tzw. kozą. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy straży pożarnej okazało się, że w domu stężenie tlenku węgla wynosiło 47 ppm.

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla, zwany czadem, to gaz i toksyczny związek chemiczny, w którym węgiel występuje w drugim stopniu utleniania. Jest nieco lżejszy od powietrza, nie ma zapachu (stąd odpowiedź na pytanie, jak pachnie czad, jest jedna – nijak), smaku, nie jest widoczny.

Wytwarza się wskutek niepełnego spalania różnego typu paliw, np. węgla, nafty, gazu, benzyny czy oleju przy niewystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do pełnego spalania. Najczęściej dzieje się tak z powodu zbyt małego dostępu do powietrza lub zanieczyszczenia instalacji, w której dochodzi do spalania.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?

Czad dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe, następnie trafia do krwiobiegu. W układzie oddechowym łączy się bardzo szybko z hemoglobiną, szybciej niż tlen (ponad 200 razy), przez co hamuje dostęp tego drugiego do narządów. Brak odpowiedniej ilości tlenu prowadzi do ich uszkodzenia. Może to spowodować trwałe uszkodzenie ośrodka układu nerwowego, niewydolność wieńcową, zawał serca, a w najgorszych przypadkach śmierć.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Zatrucie czadem można poznać po kilku objawach. Są to: duszność, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, nudności, uczucie oszołomienia, wymioty, szybsze oddychanie i przyspieszone bicie serca. – Jeżeli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy, powinniśmy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i skonsultować się z lekarzem. W mieszkaniu warto zainstalować czujnik czadu dobrej jakości i postarać się o przeprowadzenie kontroli instalacji grzewczych przed każdym sezonem – przypomina podinsp. Robert Wąsik z Komendy Powiatowej Policji w Rykach.