poniedziałek, 20 maja, 2024
Kultura i rozrywkaWiadomości

Sokoły z puławskich Zakładów Azotowych doczekały się młodych

Po raz siódmy sokoły wędrowne pojawiły się na terenie puławskich Zakładów Azotowych. Para zagnieździła się na najwyższych kominach Zakładów i już doczekała się młodych. – Na świat przyszły właśnie cztery pisklęta, co w przypadku tego rzadkiego gatunku jest bardzo dobrym wynikiem! – informuje rzecznik Zakładów Azotowych “Puławy” S.A.

/źródło: Grupa Azoty “Puławy” S.A./


Sokół wędrowny

Długość ciała: 36-48 cm. Większy od pustułki o bardziej zwartej budowie, krótszym ogonie i szerszych u nasady a zaostrzonych na końcach skrzydłach. Wierzch ciała stalowoszary, spód gęsto prążkowany. Na głowie czarny kaptur z szerokimi wąsami na policzkach.

Sokół wędrowny należy do najlepszych łowców. Potrafi schwytać ptaka w locie pikując na niego z dużej odległości i przechwycić ofiarę w powietrzu zanim spadnie na ziemię.

Gatunek ten niemal zniknął z naszego kraju, a obecnie populacja powoli odradza się zasilana ptakami wyhodowanymi w niewoli.

Ptak chroniony, wymieniony w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożony wyginięciem, i w Dyrektywie ptasiej.

/Źródło: ptaki.info/