DęblinPowiat ryckiWiadomości

Amerykańscy Gwardziści z wizytą w lubelskiej brygadzie OT

Grupa amerykańskich podoficerów z Gwardii Narodowej stanu Illinois w dniach 23-29 czerwca odbywa wizytę roboczą w 25 Batalionie Lekkiej Piechoty w Zamościu. Zagraniczni partnerzy obserwują szkolenie podstawowe Terytorialsów. To pierwsza wizyta instruktorów Gwardii Narodowej USA w Polsce.

Na terenie jednostki wojskowej w Zamościu trwa tzw. „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe żołnierzy – ochotników Obrony Terytorialnej. Wśród szkolonych jest 10 żołnierzy z Dęblina i okolic. “Szesnastka” odbywa się w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Ćwiczenia obserwują podoficerowie amerykańscy, którzy na co dzień zajmują się rekrutacją i szkoleniem podstawowym rekrutów do Gwardii Narodowej USA. Wizyta odbywa się w ramach Planu Współpracy Międzynarodowej Dowództwa WOT.

– Podoficerowie amerykańscy, dowództwo oraz instruktorzy zamojskiego batalionu w ciągu kilku dni odbędą szereg spotkań i wizyt na pasach ćwiczeń i strzelnicach. Ich celem jest przede wszystkim wymiana doświadczeń szkoleniowych. Dla strony polskiej to doskonała sposobność, aby pozyskać cenne wskazówki od amerykańskich partnerów – wyjaśnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. LBOT.

Delegacja miała już okazję uczestniczyć w zajęciach taktycznych oraz szkoleniu strzeleckim na strzelnicy Hubale pod Zamościem. – Przyjechaliśmy by zobaczyć, jak prowadzone jest szkolenie podstawowe żołnierzy i aby wesprzeć was pomocą w tym zakresie. Możemy również wiele nauczyć się od siebie nawzajem. Instruktorzy tutaj są naprawdę dobrze przygotowani. Jesteśmy pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyliśmy. To bardzo budujące, że jest tak wielu młodych żołnierzy. Mogę im powiedzieć, aby ciągle się szkolili i zawsze byli gotowi – mówi starszy podoficer Joseph Cistaro z dowództwa 65 brygady Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Gwardia Narodowa Illinois liczy około 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych (Army National Guard) i ponad 3 tys. w jednostkach powietrznych (Air National Guard). Jest formacją ochotniczą i podlega władzom stanowym, ale może być również skierowana przez rząd federalny do udziału w innych operacjach np. w Iraku czy Afganistanie. Gwardziści są rekrutowani spośród lokalnej społeczności, pomagają innym służbom podczas klęsk żywiołowych – pożarów, powodzi, huraganów, a także w różnych stanach wyjątkowych. Wojsko Polskie od lat współpracuje z Gwardią Narodową stanu Illinois.


2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest największą brygadą OT w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT to 32 lata.

(inf./zdj. kpt. Damian Stanula/2.LBOT)