sobota, 18 maja, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

W defiladzie “Wierni Polsce” wezmą udział piloci z Dęblina (zdjęcia/wideo)

Trwają ostatnie przygotowania do defilady z okazji Święta Wojska Polskiego „Wierni Polsce” w Katowicach. Uroczystość odbędzie się 15 sierpnia, dzień przed setną rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego. Wezmą w niej udział również wojskowi z dęblińskich jednostek.

Defilada w Katowicach ma na celu uczczenie starań Ślązaków o przyłączenie do odradzającej się Polski. W wydarzeniu weźmie udział w sumie 2600 żołnierzy również z wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujących w Polsce, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Wezmą w niej udział także podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej oraz żołnierze z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Uroczystą Paradę rozpoczyna Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”. Zespół wystąpi w składzie 7 samolotów TS-11 „Iskra” z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w ugrupowaniu „GROT”. Wszyscy piloci „Biało-Czerwonych Iskier” są instruktorami w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Ugrupowanie prowadzi Dowódca ugrupowania – kpt. Maciej Kopiel.

  • prawy zamykający – ppłk Grzegorz Banaś
  • lewy prowadzony – mjr Jacek Jaworek
  • prawy prowadzony – kpt. Krzysztof Kłaczyński
  • lewy zamykający –  kpt. Sylwester Sobótka
  • drugi lewy prowadzony – kpt. Mateusz Kubiak
  • drugi prawy prowadzony – kpt. Marcin Kossakowski
Zespół Akrobacyjny “Biało-Czerwone Iskry”

W defiladzie weźmie także udział Zespół Akrobacyjny „Orlik” w składzie 4 samolotów PZL-130 z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w ugrupowaniu „ROMB”.

Ugrupowanie prowadzi dowódca zespołu ppłk pil. Dariusz Stachurski.

  • prawoskrzydłowy – kpt. Krzysztof Łysakowski
  • lewoskrzydłowy – kpt. Tomasz Litwinek
  • zamykający – kpt. Sebastian Rajchel
Zespół Akrobacyjny “Orlik”

Podczas defilady polecą także między innymi najnowsze samoloty LAW, za których sterami zasiądą piloci wojskowi i instruktorzy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.

– Wielka Defilada nie może odbyć się bez naszej Akademii! To właśnie tu rozpoczynają karierę lotniczą wszyscy piloci wojskowi, których kształcimy w naszej uczelni od prawie stu lat. I to właśnie absolwentów „Szkoły Orląt” będziemy oglądać w przestworzach nad Katowicami – podkreśla płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, Prorektor ds. wojskowych.

Flota Lotniczej Akademii Wojskowej jest w fazie intensywnego rozwoju. Uczelnia posiada 29 statków powietrznych, w tym 9 śmigłowców.

– Nowe statki powietrzne stanowią istotną inwestycję zwiększającą możliwości kształcenia przez Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego. Naszą nowoczesną flotą powietrzną chcemy pochwalić się w ramach parady w przestworzach. Będzie ona również doskonałą okazją do zaprezentowania kunsztu pilotażu naszych instruktorów, a także sprawdzenia funkcjonowania systemu zabezpieczenia szkolenia – mówi ppłk pil. Tomasz Słomczyński, dowódca komponentu lotniczego LAW na defiladzie.

W dniu defilady za sterami DA42 zasiądą piloci: Stanisław Lizak oraz Przemysław Górecki, a za sterami DA40: Marek Gąsik i płk Artur Kałko, Andrzej Jurny i Tomasz Stefaniak oraz Marek Bylinka i Marta Kuzyka.

Treningi do defilady odbywają się w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie równocześnie prowadzone jest intensywne szkolenie lotnicze podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej. – Jest to dla nich doskonała okazja do obserwacji lotów treningowych w formacji diament oraz bliższego przyjrzenia się procesowi przygotowań do wydarzeń tak wysokiej rangi – podkreśla płk pil. Grzegorz Weltrowski, z-ca Dowódcy Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego.

Materiał filmowy i zdjęcia LAW realizowane były z pokładu śmigłowca Robinson R44,  za sterami którego siedział pilot instruktor Roman Mendrek.

DA42. Piloci: Stanisław Lizak oraz Przemysław Górecki

Kolejne ugrupowanie to 3 samoloty M28 Bryza z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego prezentujące się w formacji „KLIN”. Statki powietrzne tworzące ugrupowanie to dwusilnikowe samoloty turbośmigłowe, które służą przede wszystkim do szkolenia kandydatów na pilotów wielosilnikowych samolotów transportowych, a także desantowania skoczków spadochronowych.

Samolot prowadzący ugrupowanie:

  • dowódca załogi – ppłk Artur Dobraczyński
  • drugi pilot – por. Wojciech Capar
  • technik pokładowy – sierż. Marcin Olender

Po lewej stronie samolotu prowadzącego:

  • dowódca załogi – kpt. Jacek Rogala
  • drugi pilot – kpt. Łukasz Turek
  • technik pokładowy – sierż. Michał Gizan

Po prawej  stronie samolotu prowadzącego:

  • dowódca załogi – kpt. Paweł Morgaś
  • drugi pilot – mjr Bogdan Suchorski
  • technik pokładowy – st. kpr. Karol Fokt
M28 Bryza

W podniebnej defiladzie pojawią się też 4 samoloty M-346 „Bielik” z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w ugrupowaniu „ROMB”. M-346 Bielik to najnowocześniejszy system szkolenia zaawansowanego dla pilotów samolotów odrzutowych jaki obecnie jest dostępny w skali globalnej. Poprzez wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego na wyposażenie polskich Sił Powietrznych zyskujemy samodzielność w kwestii szkolenia pilotów bojowych.

Bielik jest dwumiejscowym, dwusilnikowym samolotem przeznaczonym do zaawansowanego szkolenia pilotów samolotów wielozadaniowych najnowszej generacji. Pierwsze maszyny pojawiły się w Polsce w 2016 roku. Obecnie 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego dysponuje ośmioma samolotami szkolno-treningowymi M-346 Bielik. Do 2022 roku jednostka ma otrzymać jeszcze osiem takich maszyn.

Rok 2019 można uznać za przełomowy dla polskiego lotnictwa, gdyż dokładnie 16 kwietnia pierwsi podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej zasiedli za sterami nowych samolotów szkolno-treningowych M-346 Bielik. Szkolenie praktyczne młodych pilotów, poprzedzone intensywnym szkoleniem naziemnym, potrwa do listopada 2019 roku.

Ugrupowanie „Bielików” prowadzi kpt. Jerzy Skaliński.

  • lewoskrzydłowy – kpt. Kopeć
  • prawoskrzydłowy – por. Chudziński
  • zamykający – kpt. Ćwiklak
M-346 „Bielik”

W defiladzie lądowej będzie można zobaczyć m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji poza granicami państwa. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych. Defiladzie będzie także towarzyszył piknik wojskowy, gdzie na stoisku Lotniczej Akademii Wojskowej zostanie zaprezentowana oferta edukacyjna uczelni.

/inf. LAW/4SLSz/

/fot. M. Serafin/M. Jędrych/archiwum LAW/E. Złotnicka/4SLSz/M. Wajnchold/