DęblinPowiat ryckiWiadomości

Narkotyki, bursztyn, broń oraz drewniane palety mogące naruszać prawa własności intelektualnej. Oto niektóre wrześniowe ujawnienia funkcjonariuszy lubelskiego Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego

Wśród wrześniowych ujawnień dokonanych przez funkcjonariuszy lubelskiej KAS przeważały oczywiście papierosy, ale pojawiły się też broń, bursztyn, towary naruszające prawa własności intelektualnej oraz towary o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Funkcjonariusze nie ustawali też w walce z nielegalnym hazardem.

Papierosy i susz 

We wrześniu br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 265 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 3,7 mln zł.

Przykładowo na przejściu drogowym w Dorohusku w ciągu zaledwie jednego dnia i jedynie trzech kontroli funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 6,6 tys. paczek wyrobów tytoniowych. We wszystkich przypadkach kontrabandę próbowali wwieźć do Polski obywatele Ukrainy. Papierosy ukryte były w kołach jezdnych, kołach zapasowych, zbiornikach paliwa oraz drzwiach samochodów osobowych. Wszystkie pojazdy, jako przystosowane do przemytu, zostały zajęte.

 

Również w Dorohusku, tym razem na przejściu kolejowym, podczas kontroli wagonów pociągu wjeżdżającego z Ukrainy, funkcjonariusze znaleźli ponad 1,2 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w jednym z pustych wagonów.

W kołach jezdnych samochodu ciężarowego, którym kierował obywatel naszego kraju, funkcjonariusze z Koroszczyna ujawnili natomiast blisko 2,4 tys. paczek wyrobów tytoniowych.

Również działania prowadzone wewnątrz kraju przyniosły efekty w postaci zatrzymanych nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina podczas prowadzonych działań m.in. na miejskich targowiskach w Chełmie i Lublinie zatrzymali łącznie ponad 3,1 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

43 kg suszu tytoniowego o różnym stopniu przetworzenia zabezpieczyli natomiast funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Białej Podlaskiej podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Parczewie. Liście tytoniu suszyły się porozwieszane na ścianach budynków gospodarczych na jednej z posesji w powiecie parczewskim.

Bursztyn

Podczas zaledwie dwóch kontroli na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze KAS ujawnili ponad 30 kg bursztynu.

W pierwszym przypadku obywatel Ukrainy próbował wwieźć do Polski blisko 17 kg jantaru. Mężczyzna ukrył drogocenny ładunek w specjalnej skrytce w tunelu środkowym osobowej toyoty. Co ciekawe, na trop bursztynu wpadł pies służbowy Ajron, szkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych. Czworonożny pomocnik funkcjonariuszy, podczas intensywnych kontroli na granicy, samoistnie nauczył się także wykrywać bursztyn.

Kilka dni wcześniej, również w Zosinie, podczas kontroli szczegółowej samochodu osobowego marki Renault mundurowi znaleźli blisko 12,5 kg bursztynu. Tym razem jantar ukryty był w podłużnicach pojazdu, którym kierował obywatel Ukrainy.

Własność intelektualna 

W wyniku kontroli pojazdu ciężarowego na przejściu drogowym w Dorohusku funkcjonariusze zatrzymali 756 palet drewnianych mogących naruszać prawa własności intelektualnej. Oznaczone wspólnotowym znakiem towarowym palety wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy z uwagi na sposób ich wykonania – niezgodny z oryginalnymi, produkowanymi według określonych norm.

Narkotyki, broń i towary o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

Na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili w ubiegłym miesiącu próbę przemytu ponad 18 gramów marihuany. Narkotyki mundurowi znaleźli przy obywatelu Ukrainy, który podróżował autokarem relacji Winnica – Warszawa. Mężczyzna wraz z ujawnionym towarem został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Również w Dorohusku, podczas kontroli autobusu rejsowego relacji Kijów – Warszawa, funkcjonariusze ujawnili toporek o długości 35 cm. Obywatel Ukrainy, w bagażu którego znaleziono niebezpieczny przedmiot, został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Z kolei na przejściu granicznym w Dołhobyczowie funkcjonariusze KAS natrafili na towary, co do których istnieje podejrzenie, że są to towary o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – celownik noktowizyjny, celownik termowizyjny oraz termowizor. Towar ujawniono w samochodzie osobowym marki Volkswagen, którym kierował obywatel Ukrainy. Na obrót tego typu towarami niezbędne są odpowiednie dokumenty, których mężczyzna nie okazał podczas kontroli.

Walka z hazardem

Wrzesień był kolejnym miesiącem walki z hazardem. Tym razem funkcjonariusze KAS w wyniku prowadzonych na terenie Lublina, Puław, Dęblina, Kolonii Siedliszczki, Świdnika, Ryk  i Białej Podlaskiej kontroli, zatrzymali 45 automatów do nielegalnych gier hazardowych. Podczas prowadzonych działań zabezpieczono też gotówkę przeznaczoną do wypłaty ewentualnych wygranych (ponad 13,5 tys. zł), rejestratory obrazów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych.

Kontrole prowadzili funkcjonariusze Piątego Referatu Realizacji w Lublinie oraz funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina i Białej Podlaskiej.

/inf., fot.: Lubelski Urząd Celno – Skarbowy w Białej Podlaskiej/ Izba Administracji Skarbowej w Lublinie/