środa, 15 maja, 2024
DęblinWiadomości

Tadzio Majsterek wypatrzył w Dęblinie bociana czarnego. Zima już nie wróci (zdjęcia)

Bocian jest ptakiem zwiastującym nadejście wiosny. Warto pamiętać, że poza tymi najczęściej spotykanymi, często sąsiadującymi z naszymi domami bocianami mamy też w Polsce bociana czarnego. W kraju mamy tylko około 1000 – 1200 par tego rzadkiego ptaka. Wczoraj Tadzio Majsterek wypatrzył go podczas spaceru z tatą w okolicy Fortu Mierzwiączka w Dęblinie.

Wczoraj podczas spaceru z tatą Adamem, Tadzio Majsterek wypatrzył w okolicy Fortu Mierzwiączka bociana czarnego. Na pamiątkę tego niecodziennego spotkania wykonali kilka fotografii. Potem bocian odleciał w stronę Brzezin.

Bocian czarny

Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten cechuje w większości czarne upierzenie z zielono fioletowym połyskiem (grzbiet, ogon, skrzydła, szyja, głowa). Biały jest tylko spód jego ciała. Długość jego ciała szacuje się na ok. 87-100 cm, masa to ok. 3 kg, natomiast rozpiętość skrzydeł sięga od 145 do nawet 210 cm!

W przeciwieństwie do bociana białego, który zamieszkuje w pobliżu ludzkich siedzib, bocian czarny swoje gniazda buduje na terenie lasów mieszanych i liściastych. Najchętniej, na siedzibę wybiera stare drzewa. Najczęściej są to dęby, sosny oraz buki. Ważne, by w ich pobliżu był dostęp do podmokłych łąk, trzęsawisk, rzek i stawów, co związane jest z pozyskiwaniem pożywienia. Do ciekawostek należy, że ptaki te bywają bardzo sentymentalne, stąd często jedno gniazdo może służyć im nawet przez kilkanaście lat. Lokalizacja z dala od ludzi nie jest przypadkowa, bowiem bociany czarne są bardzo płochliwe, nie są też tak rozklekotane, jak ich biali krewniacy. Jeśli już „zabierają głos” to z ich dziobów wydobywa się głuche „he li” oraz pogwizdywanie.

Europejskie bociany czarne, śladem wielu krewniaków, na zimę udają się do krajów gdzie jest nieco cieplej. Celem ich podniebnych podróży są m.in.: Liban, Egipt, Izrael, Etiopia, czy Sudan. Gniazda opuszczają pomiędzy końcem sierpnia i wrześniem, wracają zaś na przełomie marca i kwietnia.

Bocian czarny jest rzadkim ptakiem w Europie Środkowej, stąd też objęty jest ścisłą ochroną. Według szacunków w Polsce występuje ok. 1000 – 1200 par. Może żyć do ok. 18 lat.

/inf.bieszczady.land/fot. Adam Majsterek/