niedziela, 28 kwietnia, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

Znaleźli pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej. Interweniowali policjanci z Ryk i saperzy z Dęblina

W Starym Zadybiu podczas prac porządkowych przy rowie melioracyjnym pracownicy odnaleźli pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej. Niewybuch zabezpieczyli policjanci z zespołu rozpoznania minersko pirotechnicznego w Rykach.

Niewybuch znaleziono w środę około godziny 12:00 podczas wykonywania prac porządkowych przy rowie melioracyjnym w miejscowości Stare Zadybie w gminie Kłoczew, w powiecie ryckim. O odnalezieniu niebezpiecznego przedmiotu dyżurnego Komendy w Rykach powiadomili pracownicy. Skierowany na miejsce patrol potwierdził, iż jest to pochodzący z okresu II Wojny Światowej pocisk artyleryjski kal. 120 mm. Mundurowi zabezpieczyli znalezisko do czasu przybycia patrolu saperskiego z Jednostki Wojskowej w Dęblinie.

W ostatnich tygodniach rozpoczęły się prace polowe oraz wiosenne porządki na posesjach. W czasie związanych z nimi prac można natknąć się na  kryjące się w ziemi niebezpieczne pozostałości z czasów I lub II Wojny Światowej.

– Przedmioty niebezpieczne to wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały) pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwopalne, żrące, trujące grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą. W zależności od tego, gdzie niebezpieczny przedmiot się znajdował, czy w wodzie czy w ziemi, długość rozkładu np. metalowych elementów jest bardzo różna. Ale trzeba mieć świadomość że nawet po 80 latach te materiały są niebezpieczne i nadal będą niebezpieczne. Materiały wybuchowe wykorzystane w technice wojskowej są odporne na działanie różnych czynników, przez co nie tracą swych właściwości wybuchowych zachowując długotrwałą zdatnością do użycia – wyjaśnia asp. Radosław Żmuda, oficer prasowy KPP Ryki.

Przypominamy!

Przedmiotów niebezpiecznych nie wolno: odkopywać, dotykać, podnosić, przenosić, uderzać, rozbijać, rzucać, podgrzewać (np. wrzucać do ogniska), manipulować nimi. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci! Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć, następnie należy powiadomić niezwłocznie najbliższą jednostkę policji.

/inf. R.Ż./fot. policja/