Kolej na rower – ponad 11 tys. stojaków rowerowych na lato. Możesz zgłosić, gdzie powinny jeszcze stanąć
Ponad 11 300 stojaków rowerowych na 1400 stacjach i przystankach oraz blisko 300 dworcach pozwoli łączyć podróż rowerem i koleją. Z myślą o rowerzystach, na nowy sezon PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz zarządca dworców PKP S.A. i przewoźnicy zapewniają dodatkowe ułatwienia i nowe możliwości dojazdów. PLK czeka na kolejne sugestie rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów, gdzie powinny stanąć kolejne stojaki rowerowe.
Około 8,3 tys. stojaków w sąsiedztwie peronów
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na ponad 1400 stacjach i przystankach przygotowały dla rowerzystów około 8,3 tys. stojaków rowerowych. Zamontowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę pasażerów łączących podróż koleją i rowerem.
Zarządca infrastruktury kolejowej w 2019 r. zamontował blisko 1400 stojaków rowerowych. Najwięcej miejsc na jednoślady PLK zamontowały w woj. pomorskim – to na 23 stacjach i przystankach 160 stojaków. Rowerzyści otrzymali 30 stojaków w Rumii, po 10 na stacjach w Damnicy, Jezierzycach Słupskich i Potęgowie oraz na przystanku w Gdakowie. Miejsca na rowery przygotowano m. in. w Jastarni, Juracie, Malborku i Tczewie. Obecnie na Pomorzu cykliści mają do dyspozycji 1000 stojaków na ponad 150 stacjach i przystankach.
Blisko 80 stojaków na 14 stacjach i przystankach zostało zamontowanych w 2019 r. w woj. wielkopolskim. 20 nowych stojaków zyskali podróżni w Mosinie, a po 7 w Krzyżu i Ostrzeszowie. Nowe miejsca na rowery zapewniono m. in. w Odolanowie, Paczkowie i Nekli. Rowerzyści z Wielkopolski mają do dyspozycji ponad 770 stojaków na 141 stacjach i przystankach.
Przybyły nowe miejsca dla rowerów w ubiegłym roku na stacjach i przystankach m. in. w woj. świętokrzyskim, np. Kielcach, Jędrzejowie, Sędziszowie i Włoszczowie, w woj. łódzkim w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim oraz w woj. opolskim w Nysie, Otmuchowie i Skoroszycach.
Dodatkowe 1000 stojaków od PLK w 2020 r.
Dla rowerzystów PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzają ułatwienia w ramach bieżących prac oraz dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego. W bieżącym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach prowadzonych inwestycji zamontowały już 220 stojaków rowerowych, m. in. w Małkini, Pilawie i Kiekrzu, a do końca roku przybędzie jeszcze około 800, m.in. w Celestynowie, Zgierzu, przy Warszawie Gdańskiej i Rzeszowie Głównym.
Efektem inwestycji na linii Działdowo – Olsztyn są nowe miejsca na rowery m. in. na przystankach: Gryźliny, Stawiguda, Gągławki, Bartąg, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Zachodni. Modernizacja linii Poznań – Pila zapewniła stojaki obok peronów m. in. Złotniki, Wargowo, Oborniki Wielkopolskie, Budzyń, Dziembówko.
Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki!
Miejsca stojaków PLK wybierają także na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe. Lokalizacje można zgłaszać na Facebooku @PolskieLinieKolejowe.
Ponad 3200 miejsc na rowery przy dworcach PKP
Ponad 3200 stojaków rowerowych znajduje się także przy blisko 300 dworcach PKP. Przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m. in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze, Skierniewicach, Zawierciu czy Dęblinie. Polskie Koleje Państwowe zarządzają około 90 proc. wszystkich czynnych dworców kolejowych w Polsce. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest standardem planowanych i realizowanych inwestycji związanych z modernizacją i budową nowych dworców. Niektóre miejsc postojowe dla rowerów wyposażone są dodatkowo w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami.
Podróż z rowerem pociągami PKP Intercity
W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w miejscach oznaczonych piktogramami. W składach TLK – jeżeli w pociągu przewidziano przewóz jednośladów, można je umieścić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Rower można również ustawić w wagonie z wieszakami, przystosowanym do przewozu rowerów lub na miejscu do tego wyznaczonym. W każdym pociągu Express InterCity Premium, obsługiwanymi pojazdami Pendolino, znajdują się 4 stojaki. W składach Express InterCity rower przewozimy w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, 8-miejscowym lub z 18-24 stojakami na rowery, znajdującym się w 2. klasie. W pociągach kategorii InterCity, obsługiwanych pojazdami FLIRT3 oraz PesaDART, do dyspozycji pasażerów jest po 6 stojaków na rowery.
Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy pociąg jest dostosowany do przewozu jednośladów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl. Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet na przewóz roweru pociągami EIC, IC i TLK można kupić przez internet, w kasie biletowej lub u konduktora niezwłocznie po wejściu do składu, natomiast bilet na przewóz jednośladu pociągiem EIP można nabyć wyłącznie w okienku kasowym. Za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Warto pamiętać, że bezpłatnie zostanie przewieziony rower złożony i umieszczony w pokrowcu (jako bagaż podręczny).
/inf. PLK SA/fot. PKP PLK/