poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
DęblinWiadomości

Dęblin: Modernizacja oczyszczalni ścieków zakończona. Trwają prace odbiorowe (wideo)

25 sierpnia firma Instal Warszawa S.A zgłosiła gotowość odbioru końcowego robót związanych z przebudową i rozbudową oczyszczalni ścieków komunalnych w Dęblinie. Modernizacja obiektu trwała nieprzerwanie od 2018 roku.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Dęblinie jest jedną z ważniejszych elementów inwestycji, którą realizuje Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Dęblinie. Jak informuje Tomasz Bobrowski, Prezes Zarządu MZGK Sp. z o.o., celem nadrzędnym tego zadania jest osiągnięcie jak najlepszego efektu ekologicznego.

– W ramach tej modernizacji, po pierwsze zmieniono technologię oczyszczania ścieków. Wcześniej ta technologia opierała się na modelu beztlenowym, w tej chwili jest to technologia oparta na modelu tlenowym. W ramach tego zadania wybudowano między innymi nowe obiekty. Do tych obiektów możemy zaliczyć budynek krat, budynek stacji dmuchaw. Zmodernizowano stacje zlewczą, która oczywiście wcześniej funkcjonowała tutaj, natomiast w tej chwili jest to urządzenie nowoczesne, w pełni zautomatyzowane – mówi Tomasz Bobrowski, Prezes Zarządu MZGK Sp. z o.o. w Dęblinie.

Ponadto w ramach inwestycji doposażono laboratorium zakładowe. Wykonano także szereg zadań o charakterze budowlanym. Prace remontowe istniejących obiektów obejmowały remont instalacji wewnętrznych (wentylacyjnej, elektrycznej, technologicznych) i elewacji obiektów (ocieplenie ścian, nowe tynki, malowanie, wymiana stolarki okiennej drzwiowej, rynien i obróbek blacharskich).

– Celem nadrzędnym tego zadania jest osiągnięcie jak najlepszego efektu ekologicznego. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zupełnie nowy obiekt, którego wcześniej nie było. Jest to suszarnia osadów pościekowych, która pracuje w systemie solarnym, czyli osady ściekowe pozbawione są zawartości wody poprzez suszenie na słońcu w specjalny sposób, w specjalnych tunelach. Tych tuneli jest cztery. Są oczywiście zautomatyzowane. System odbioru tych wysuszonych osadów ściekowych również jest zautomatyzowany – informuje Prezes. – Jakie to ma znaczenie dla spółki? Bardzo istotne. Dlatego, że pozbywamy się blisko 90% wody, czyli pozbywamy się ogromnej masy odpadów, które bylibyśmy zobligowani zagospodarować. Oczywiście naszym celem nadrzędnym byłoby zupełne pozbycie się tej masy odpadowej. Natomiast jest to coś, co mamy na myśli, co będziemy realizowali w przyszłości po uruchomieniu, po pełnym rozruchu oczyszczalni – wyjaśnia.

– W tej chwili trwają prace odbiorowe, które miejmy nadzieję zakończą się w przeciągu najbliższego miesiąca. Jest to odbiór stosunkowo trudny dlatego, że wymaga dużego zaangażowania zarówno ze strony pracowników spółki, jednostki realizującej projekt, jaki ze strony inspektorów nadzoru – mówi Tomasz Bobrowski.

/fot.UM/