Nazwa ul. im. gen.pil. Józefa Kowalskiego pozostaje bez zmian
O takiej decyzji wojewody lubelskiego poprzez media społecznościowe poinformował dziś Przewodniczący Rady Miasta Maciej Krygrowski.
Drodzy mieszkańcy Dęblina. W dniu dzisiejszym wpłynęło pismo w sprawie ul. Gen. Kowalskiego w którym znajduje się radosna informacja cyt. “Z dokumentów przedłożonych w niniejszej sprawie wynika, że nadanie ulicy imienia generała pilota Józefa Kowalskiego w Dęblinie miało na celu uhonorowanie jego osobistych zasług jako komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie dla lokalnej społeczności, darzonego do dzisiaj szacunkiem przez miejscową ludność oraz w środowisku lotniczym. Nie można zatem uznać uhonorowania osoby generała pilota Józefa Kowalskiego poprzez nadanie ulicy jego imieniem za mające na celu propagowanie komunizmu “… ” W konsekwencji brak jest podstaw prawnych do wydania zarządzenia zastępczego nadającego nową nazwę ulicy im. gen. pil. Józefa Kowalskiego w Dęblinie” Reasumując – nazwa ulicy zostaje bez zmian.
– Uważam, że nadanie ulicy nazwy gen. pil Józefa Kowalskiego miało na celu uhonorowanie jego osobistych zasług jako komendanta WOSL dla lokalnej społeczności, darzonego do dziś szacunkiem przez społeczeństwo i środowiska lotnicze. Trudno zatem uznać uhonorowanie jego osoby poprzez nadanie nazwy ulicy nazwą jego imienia propagowaniem komunizmu. To jest postać, którą społeczeństwo Dęblina uważa za prawdziwego gospodarza, który wniósł ogromny wkład w rozwój lotnictwa ale też nie mały w rozwój miasta – mówi Beata Siedlecka, Burmistrz Miasta Dęblin.
Na początku grudnia Lubelski Urząd Wojewódzki wystąpił z pismem do Burmistrz Miasta Dęblin informując, że 1 grudnia 2020 r. wpłynęła opinia z Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Wskazano w niej, że nazwa ulicy generała pilota Józefa Kowalskiego w Dęblinie jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.
Zgodnie z treścią opinii wydanej przez IPN (z dnia 23 listopada 2020 r.) wynika, że osoba gen. pil. Józefa Kowalskiego symbolizuje komunizm. Na poparcie wniosku Instytut załączył szczegółowy życiorys generała. Zupełnie innego zdania byli mieszkańcy Dęblina z Radą Miasta na czele.
Od pierwszych chwil opublikowania informacji dotyczącej opinii wydanej przez IPN do Urzędu Miasta z Dęblina i całego kraju płynęły liczne pisma, w których wnioskowano o nie zmienianie dotychczasowej nazwy ulicy. W zbieranie podpisów za pozostawieniem ul. im. gen.pil. Józefa Kowalskiego zaangażowało się wielu mieszkańców Dęblina. Wszystkie zebrane pisma i listy z podpisami mieszkańców zostały przesłane do Wojewody Lubelskiego.
– Jestem zadowolona, że nasze prace nie poszły na marne. Łącznie udało nam się uzbierać prawie 900 podpisów. Następnie wszystkie pisma i listy z podpisami złożyliśmy do Urzędu Miasta. Teraz pozostało nam się tylko cieszyć, że nasza ulica pozostaje bez zmian – mówi Halina Twardowska, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Lotnisko.
– Jestem bardzo zadowolony, że sprawa tak się potoczyła, że jej finał jest według myśli mieszkańców. Kieruję bardzo duże podziękowania dla wszystkich, którzy zaangażowali się w działania mające na celu utrzymanie dotychczasowej nazwy ulicy. Do osób cywilnych, mieszkańców, instytucji, stowarzyszeń, które wspomagały wszystkich mieszkańców w tych działaniach – mówi Przewodniczący Rady Miasta Maciej Krygrowski. – Jest to wspólny sukces mieszkańców Dęblina. Serdeczne podziękowania dla wszystkich – podkreśla.
Gen. pil. Józef Kowalski, jako długoletni komendant OSL i WOSL w Dęblinie (od lipca 1966r. do jesieni 1981r.) przyczynił się do rozwoju nie tylko Szkoły Orląt, ale i całego garnizonu Dęblin – Lotnisko oraz samego Dęblina.
Współpracując z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej oraz innymi uczelniami i instytucjami doprowadził do znacznego podwyższenia rangi lotniczej uczelni – podwyższenia kwalifikacji kadry dydaktycznej i instruktorskiej, inwestycje poczynione przez niego stworzyły właściwe warunki funkcjonowania Szkoły Orląt jako najważniejszego ośrodka szkolenia lotniczego w kraju. Dzięki inicjatywie generała powstał w Dęblinie m.in.: Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej „Szkoły Orląt”, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego, stanica wodna nad Wieprzem, kino, Aeroklub Orląt. To gen. Józef Kowalski w 1972 roku organizuje przy uczelni eksperymentalne Liceum Lotnicze, które początkowo mieści się w Pałacu Jabłonowskich. Także i on był inicjatorem założenia Towarzystwa Przyjaciół Dęblina i zarazem jego pierwszym prezesem.
Gen.pil. Józef Kowalski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dęblina.
/inf./fot.”Aleja Gwiazd Lotnictwa Polskiego. Zasłużeni dla Miasta Dęblina”/”Kalendarium Dęblina” Grażyna Szczepańska/Google Street View