Pamiątki po załodze bombowca zestrzelonego w Holandii w zbiorach Muzeum
We wtorek w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie okazano obiekty, które zostały przekazane do zbiorów placówki przez Recovery & Identyfication Unit – holenderską instytucję wchodzącą w skład Wojsk Lądowych Holandii. Przekazanie obiektów z zestrzelonego w 1941 roku bombowca zbiegło się w czasie z pozyskaniem do MSP kolekcji unikatowego albumu fotograficznego III. Kursu szkolenia z lat 1935-1936 w Dęblinie. Album opracował podporucznik Maciej Socharski – jeden z członków załogi zestrzelonego bombowca.
Jak informuje MSP, są to przedmioty wydobyte podczas akcji poszukiwawczej szczątków bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego „Ziemi Wielkopolskiej” na Jeziorze IJsselmeer w Holandii w 2016 roku.
– 4 lata temu do naszych zbiorów zostały przekazane elementy tego samolotu, m.in. karabin Vickers. 303, radio, rakietnica, elementy kokpitu (lampki oświetlenia kokpitu, liczne tabliczki znamionowe i informacyjne), butle tlenowe, zawory, charakterystyczne elementy konstrukcyjne kadłuba, szczątki gumowego pontonu ratunkowego, klamry uprzęży spadochronów, części mechaniczne silnika i instalacji pokładowych. Po konserwacji są prezentowane na wystawie stałej – czytamy w komunikacie muzeum.
Po wydobyciu szczątków bombowca odnaleziono także przedmioty osobiste załogi. Z woli rodzin pilotów, przedmioty te zostały przekazane do instytucji publicznej. W porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ustalono iż odpowiednim miejscem do ich przechowania będzie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
– Przekazane przedmioty to rzeczy osobiste załogi bombowca zestrzelonego 9 maja 1941 nad Morzem Północnym, m.in. zegarek sierż. Jana Piotra Dormana, słuchawki do pilotki RAF plutonowego Henryka Sikorskiego, skórzany portfel z brytyjskimi monetami, zegarek Brytyjskiego Ministerstwa Sił Powietrznych – informuje MSP.
We wczorajszym spotkaniu wzięli udział: Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Paweł Pawłowski, Attaché Obrony Ambasady RP w Holandii płk Dariusz Poczekalewicz, Główny Inwentaryzator – Katarzyna Ragus, Kierownik Działu Edukacji Organizacji i Udostępniania Wystaw – Jacek Zagożdżon.
Jak poinformowało MSP, prezentacja przekazanych obiektów z samolotu Vickers Wellington zbiegła się w czasie z pozyskaniem do MSP kolekcji unikatowego albumu fotograficznego III. Kursu szkolenia z lat 1935-1936 w Dęblinie (Oficerska Szkoła Lotnicza). Wśród fotografii znajdują się m.in. portretowe zdjęcia kierownika ośrodka szkoleniowego płk. pilota Franciszka Wiednia, majora Luzińskiego, przedstawiające szkolenie w zakresie technologii silników, broni pokładowej, nawigacji i technologii radiowej, pierwsze godziny lotu, zdjęcia grupowe na lotnisku, urządzenia treningowe, dokumentujące spotkania i odprawy na lotnisku. Fotografie zostały opatrzone rysunkowym „komentarzem”. Album trafił do Dęblina w poniedziałek (26.04) z prywatnej kolekcji z Niemiec.
Zdjęcia wykonali oficerowie kursanci. Sam album opracował zaś….. podporucznik Maciej Socharski – jeden z członków załogi bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego!
Więcej informacji oraz zdjęcia: https://muzeumsp.pl/aktualnosci/pamiatki-po-zalodze-bombowca-vickers-wellington-w-zbiorach-muzeum/
/inf., fot. MSP/