środa, 8 maja, 2024
DęblinKultura i rozrywkaRegionWiadomości

Rogata Eskadra w Muzeum Sił Powietrznych

Od lipca widzowie Muzeum Sił Powietrznych na ekspozycji plenerowej mają okazję zobaczyć „Rogatą Eskadrę” składającą się z niewielkiego stada kóz alpejskich: kozy z dwiema młodymi i dwóch koziołków, które na czas wypasu użycza muzeum Fundacja Habitat Organic.

– Te miłe i żarłoczne zwierzęta pełnią służbę na naszych terenach zielonych jako eko-kosiarki, zastępując maszyny i urządzenia koszące, tym samym oszczędzając czas pracy i koszty paliwa. „Rogata eskadra” bez problemu radzi sobie z koszeniem trawy, przy okazji racicami napowietrza glebę, wbija w nią nasiona i nawozi. Trawa nie jest także zbyt nisko wykoszona,  co zatrzymuje wodę w glebie i zapobiega niepotrzebnemu jej wysuszeniu – poinformowało muzeum.

Wdrożone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie rozwiązanie jest ekologiczne i ekonomiczne. Już od kilku lat jest stosowane w dużych miastach na całym świecie, a także w polskich muzeach, m.in. w Muzeum Obrony Wybrzeża- Fort Gerharda w Świnoujściu. – Pozwoli nam zaoszczędzić koszty paliwa do kosiarek, ale przede wszystkim dzięki temu świadomie dołączamy do instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy warunków klimatycznych i ochrony środowiska – podkreśla muzeum.

Jak dalej czytamy w komunikacie muzeum, ekologiczne kosiarki to kolejny etap zwiększania gotowości instytucji na zmiany klimatu. – Dostrzegamy zagrożenia i ich nieuchronne konsekwencje. Jako instytucja odpowiedzialna społecznie pragniemy włączyć się aktywnie w działania naprawcze i wprowadzać szereg procedur na rzecz zrównoważonego korzystania z dostępnych zasobów w celu ograniczenia skutków zmian klimatycznych. Kilka działań zostało już wdrożonych: jak pojemniki do segregowania odpadów, procedury i zalecenia dla pracowników racjonalizujące zużycie energii elektrycznej, wody i materiałów biurowych – czytamy.

„Rogata eskadra” jest zatem kolejnym krokiem w racjonalnej gospodarce blisko 4 ha terenów zielonych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

– Mamy nadzieję, że nasza „zielona” aktywność wpłynie na podniesienie świadomości widzów i otoczenia Muzeum w podejmowaniu wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska – czytamy w komunikacie.

inf.fot.MSP