Święto Lotnictwa w Garnizonie Dęblin
Uroczysty apel z okazji Święta „Polskich Skrzydeł” oraz Święta 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego odbył się w czwartek 26 sierpnia na sali widowiskowej Klubu uczelnianego LAW.
Punktualnie o godzinie 9 rano Dowódca Garnizonu i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz w asyście dowódcy 41 BLSz płk. pil. dr. inż. Pawła Marcinkowskiego przyjął meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu.
Po powitaniu kadry i zaproszonych gości, płk Ślusarz w swoim wystąpieniu podkreślił, że: „– Święto Lotnictwa stanowi doskonałą okazję do upamiętnienia bardzo wielu sukcesów polskiego lotnictwa, barwnej historii oraz wspomnienia niezwykłych osobowości, ale również zobowiązuje Nas, aby oddać cześć lotnikom, którzy zginęli w katastrofach lotniczych i polegli podczas wykonywania zadań.” Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego przekazał wszystkim żołnierzom oraz pracownikom podziękowania za rzetelną, pełną zaangażowania, sumienną służbę i pracę, życząc jednocześnie „dalszych sukcesów w szkoleniu kolejnych lotniczych pokoleń”.
Z kolei Dowódca 41 BLSz w swoim przemówieniu zaznaczył wagę i istotę zadań wykonywanych przez dęblińską bazę na rzecz szkolenia personelu lotniczego Sił Zbrojnych RP oraz wyraził słowa uznania dla żołnierzy i pracowników cywilnych bazy: „-Wszyscy swoją ciężką pracą i codzienną służbą przyczyniacie się do tworzenia wizerunku naszej jednostki” – dodał płk Marcinkowski.
W trakcie uroczystego apelu odczytano rozkazy okolicznościowe o wyróżnieniach żołnierzy i pracowników wojska, a po wręczeniu odznaczeń dowódcy jednostek Garnizonu Dęblin złożyli wiązankę kwiatów na grobie gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.
Warto zaznaczyć, że 28 sierpnia to wyjątkowa data w kalendarzu lotniczym, ustanowiona w 1993 roku jako Święto Lotnictwa Polskiego na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku. 28 sierpnia jest świętem wszystkich osób, zarówno cywilnych jak i wojskowych, związanych z branżą lotniczą – służb ruchu lotniczego, lotników i personelu pokładowego, pracowników biurowych, zatrudnionych w przedsiębiorstwach lotniczych, inżynierów, mechaników i naukowców z instytucji naukowych, pracowników obsługi naziemnej, studentów kierunków lotniczych, a także wszystkich innych, których codzienne życie i praca są nierozerwalnie związane z tą magiczną branżą.
inf.kpt.Ewa Złotnicka/fot. kpt. Ewa Złotnicka, Urszula Krzemińska