DęblinRegionWiadomości

22 Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty zaprasza w swoje szeregi

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Stanowią komplementarną część potencjału obronnego Polski. W województwie lubelskim od 2017 roku funkcjonuje 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzi pięć batalionów. Jednym z nich jest 22 Dębliński Batalion Lekkiej Piechoty, stacjonujący na terenie Twierdzy Dęblin. Stałym Rejonem Odpowiedzialności batalionu są cztery powiaty: rycki, puławski, opolski oraz kraśnicki.
Jak zostać jednym z terytorialsów?

Jest kilka możliwości, aby dołączyć w szeregi 22 dblp. Jedną z nich jest odwiedzenie najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień i złożenie wniosku oraz niezbędnych dokumentów. Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy rekruterów. W tym celu należy odwiedzić stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ i za pomocą wyszukiwarki odnaleźć rekrutera w swoim regionie, który pomoże dopełnić niezbędnych formalności, a także odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące służby w WOT. Innym sposobem jest złożenie wniosku za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub też poprzez platformę internetową ePUAP.

Terminy szkoleń dla kandydatów

WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość łączenia pracy zawodowej i życia rodzinnego ze służbą Ojczyźnie. System Terytorialnej Służby Wojskowej odbywa się poprzez szkolenie 16-dniowe dla osób bez uregulowanego stosunku do służby wojskowej, które kończy się przysięgą wojskową lub 8-dniowe szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy. Jeszcze w tym roku odbędą się szkolenia podstawowe w terminach: 15-30.10.2021 r., 20.11.-05.12.2021 r. i 18-19.12.2021 r.,- kontynuacja 14-27.02.2022 r. oraz szkolenia wyrównawcze w terminach 09.10.2021 r. i 20.11.2021 r.

Co oferują?

Cały proces szkolenia Terytorialsa trwa 3 lata. W każdym roku żołnierz odbywa 11 szkoleń weekendowych (sobota, niedziela) oraz 14-dniowe szkolenie zintegrowane na poligonie wojskowym. Oprócz korzyści finansowych, czyli dziennego uposażenia (min.117,14zł) i tzw. gotowości bojowej wypłacanej, raz w miesiącu (411zł), żołnierze służący w naszych szeregach mają możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, a pozyskaną wiedzę i kwalifikacje mogą wykorzystać, nie tylko w środowisku wojskowym, ale również cywilnym.

Zadania WOT

Głównym zadaniem WOT jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności. W czasie pokoju zadania te realizowane są, m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Aktywność terytorialsów w ostatnim roku była widoczna praktycznie w każdym aspekcie działalności przeciwepidemicznej. Żołnierze WOT byli obecni w szpitalach, punktach wymazowych, punktach szczepień i wielu innych miejscach. Postawa i duże zaangażowanie w walkę z covid-19, zostało zauważone i docenione przez społeczeństwo, a u wielu osób wzbudziło zainteresowanie służbą w WOT.

Wyjdź ze strefy komfortu i spróbuj swoich sił, jako żołnierz. Zostań jednym z nas, odwiedź najbliższe WKU lub skontaktuj się z rekruterem w swoim regionie – kontakty znajdziesz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. – zachęcają terytorialsi w komunikacie.

 

inf.,grafika. WOT