SPZOZ w Dęblinie będzie bardziej przyjazny dla niepełnosprawnych. Uzyskał ponad 664 tys. zł na ten cel
Wniosek o przyznanie tych środków złożyliśmy w grudniu 2019 roku. O fundusze mogły starać się placówki, które chciały umożliwić osobom niepełnosprawnym lepszą jakość usług – mówi Urszula Pielacka-Chodoła, dyrektor SPZOZ w Dęblinie.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dęblinie przekazał dziś informację o uzyskaniu grantu z projektu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Dostępność Plus dla Zdrowia”. Placówka uzyskała grant w wysokości ponad 664 tys. zł.
– W celu realizacji projektu oparliśmy się na wskazówkach osób ze szczególnymi potrzebami i planujemy z nimi dalszą współpracę w tym zakresie – mówi Urszula Pielacka-Chodoła, dyrektor SPZOZ w Dęblinie.
W ramach przyznanych funduszy planowana jest przede wszystkim przebudowa rejestracji. Jak informuje dyrektor, zostanie ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. wysokość lady będzie dostosowana do pacjentów poruszających się na wózkach. Rejestracja przeniesiona zostanie nieco dalej w głąb korytarza, ale jednocześnie zostanie bardziej doświetlona.
Jak dalej informuje Urszula Pielacka-Chodoła, z pozyskanego grantu SPZOZ zakupi przenośne: USG i EKG. – Sprzęt ten będzie służył pacjentom, którzy z jakiegoś powodu nie będą mogli do nas dotrzeć – wyjaśnia.
Ponadto pozyskane środki posłużą do dostosowania budynku dla osób niedowidzących m.in. zostaną odpowiednio oznaczone korytarze. Dla pacjentów z deficytami ruchowymi zostaną m.in. dostosowane poręcze i stopnie na schodach, tak aby były tej samej wysokości i były intuicyjne do stawiania kroków.
W ramach programu zostanie zakupiony także kolejkomat, nowe dostosowane do wymogów sofy, krzesła z podłokietnikami, ławki.
– Za otrzymane pieniądze zostanie utworzone specjalne stanowisko dla osoby, której zadaniem będzie pomoc osobom niepełnosprawnym odnaleźć się w budynku, czyli będzie przewodnikiem dla pacjenta o pewnych niepełnosprawnościach, ta niepełnosprawność dotyczy także osób np. z zaburzeniami słuchu, mowy, widzenia czy z zaburzeniami psychicznymi – wyjaśnia Urszula Pielacka-Chodoła.
Dodatkowo w ramach pozyskanego grantu pracownicy SPZOZ, włącznie z dyrekcją zbliżą się do problemów osób niepełnosprawnych poprzez cykl szkoleń przeprowadzonych przez zewnętrzne firmy.
– Ponadto dużą barierą architektoniczną jest podjazd dla osób niepełnosprawnych na wózkach. Posiadamy windę, z której mogą korzystać niepełnosprawni, jednak aby się do niej dostać trzeba przejechać dookoła budynku. Planujemy przebudować schody przy budynku tak żeby był zjazd dla wózków. Na ten cel zostaną zabezpieczone fundusze z własnego budżetu SPZOZ.
Prace związane z realizacją projektu zostaną wykonane w przyszłym roku.