sobota, 20 kwietnia, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

Terytorialsi z Dęblina biorą udział w akcji ratunkowej po przejściu trąby powietrznej

W gminie Wojciechów i Konopnica przeszła trąba powietrzna. Wiatr wyrywał drzewa, zrywał dachy i linie energetyczne. Straty są ogromne. Uszkodzonych zostało w sumie 120 budynków. Są ranni w tym jedna osoba ciężko. Poza strażakami na miejscu pracuje obecnie blisko 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyposażonych w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki.

Dziś w godzinach przedpołudniowych na terenie gminy Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówka. Uszkodzeniu uległo ponad 120 budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Kilka osób zostało rannych w tym jedna ciężko. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Trwa akcja usuwania skutków nawałnicy. Miejscowości dotknięte kataklizmem położone są około 60km od Dęblina.

– Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy. Natychmiast aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia działań strażaków przez wojsko. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem, gotowych do działania – relacjonuje kpt Damian Stanula, oficer prasowy 2LBOT.

Obecnie na miejscu zdarzenia pracuje blisko 200 żołnierzy OT z batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady. Kolejnych 200 pozostaje w gotowości. – Do akcji skierowano tzw. kompanijny moduł zadaniowy w tym, m.in. 12 agregatów prądotwórczych, 3 maszty oświetleniowe oraz 17 samochodów ciężarowych.  Zadaniem żołnierzy będzie współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg – mówi kpt. Stanula.

Na apel w krótkim czasie odpowiedziało o wiele więcej żołnierzy, niż wymaga tego aktualna sytuacja. – Tym samym żołnierze OT pokazali czujność i gotowość do niesienia pomocy, w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Na uwagę zasługuje również fakt, że jedną z pierwszych osób, która przekazała do lubelskiej brygady OT informację o skali zniszczeń w gm. Wojciechów był żołnierz WOT – mieszkaniec jednej z miejscowości dotkniętej nawałnicą. Siłą WOT są właśnie żołnierze, związani z ludnością i rejonem, który będą bronić i wpierać w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych – podkreśla kpt. Damian Stanula.

/inf. kpt.A.Stanula/zdj. poglądowe/