108 kandydatów zaczęło przygodę z mundurem w Lotniczej Akademii Wojskowej

Przed nimi pięcioletnie studia wojskowe w legendarnej Szkole Orląt. Z grona prawie 600 chętnych do Lotniczej Akademii Wojskowej przyjęto 108 osób.

W trakcie dzisiejszego wcielenia rekruci przeszli ewidencje kadrową, wizytę u fryzjera oraz zostali umundurowani. Następnym krokiem w drodze do zostania oficerem Wojska Polskiego jest szkolenie podstawowe, które odbędzie się w Dęblinie i potrwa 6 tygodni.

W jego trakcie kandydaci otrzymają broń oraz będą uczyli się posługiwania sprzętem wojskowym. Przed nimi szkolenie strzeleckie, taktyczne, a także poznanie podstawowych zasad sztuki wojennej. Na kandydatów czekają również przygotowywania do uroczystej przysięgi wojskowej. Ten okres to dla przyszłych podchorążych czas nauki podstaw wojskowości – musztry i regulaminów, które będą pogłębiać w toku studiów i praktyk. 

W tym roku studia w LAW rozpoczyna 108 kandydatów. Najwięcej osób przyjęto na kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka. Tu naukę rozpocznie 60 rekrutów. Są to przyszli piloci samolotów bojowych, transportowych oraz śmigłowców. Na Nawigację przyjęto 23 osoby, natomiast na Logistykę 25.

Limity przyjęć na poszczególne specjalności:

  • pilot samolotu bojowego naddźwiękowego – 15 miejsc
  • pilot samolotu transportowego wielosilnikowego – 20 miejsc
  • pilot śmigłowca – 25 miejsc
  • nawigator naprowadzania – 10 miejsc
  • ruch lotniczy – 13 miejsc
  • ogólnologistyczna – 25 miejsc

/inf. LAW/fot. M. Serafin/archiwum LAW/