czwartek, 25 kwietnia, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

120 żołnierzy z Dęblina będzie ćwiczyć w Sobieszynie i Zajezierzu

W najbliższy weekend, 120 żołnierzy OT z Dęblina będzie szkolić się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności, m.in. w okolicach Sobieszyna w powiecie ryckim. Nie będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki i nie wystąpią żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Lubelscy Terytorialsi doskonalą swoje umiejętności na różnego rodzaju szkoleniach w trybie weekendowym. W najbliższy weekend, dniach 14-15 września br., 120 żołnierzy z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina odbędzie szkolenie specjalisty. Umiejętności będą doskonalić: saperzy, strzelcy wyborowi, snajperzy, radiotelefoniści oraz medycy. W zależności od grupy szkoleniowej będą realizowane, m.in. zadania z zakresu taktyki, radiokomunikacji, patrolowania i rozpoznania terenu oraz obiektów, naprowadzania śmigłowców na lądowiska, obsługa moździerzy, zajęcia z taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanymi, zakładania baz i obozowisk oraz organizacja przetrwania w różnych warunkach terenowych.

– Ćwiczenia będą prowadzone na strzelnicy garnizonowej w Dęblinie, pasie taktycznym Zajezierze oraz w okolicach wsi Sobieszyn w powiecie ryckim. Żołnierze nie będą wykorzystywać środków pozoracji pola walki oraz amunicji. W związku z ćwiczeniami nie wystąpią żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności – zapewnia kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2.Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak dalej informuje 2.LBOT, szkolenia w SRO stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. Aktualne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, takie jak ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych, udział w akcjach poszukiwawczych oraz te wynikające z zadań na czas kryzysu i wojny, wymagają znajomości rejonu działania, w tym lokalnych uwarunkowań terenowych i zabudowy. – Najlepszą metodą na poznanie rejonu działań jest szkolenie w tym właśnie rejonie, stąd duża aktywność szkoleniowa żołnierzy OT w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO) – mówi kpt. Stanula.

/inf., zdj. 2.LBOT/kpt.Damian Stanula/