wtorek, 30 kwietnia, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

200 żołnierzy z Dęblina będzie ćwiczyć w powiecie kraśnickim

W najbliższy weekend, blisko 200 żołnierzy OT z batalionu dęblińskiego będzie doskonalić swoje umiejętności taktyczne w okolicach Marynopola i Salomina w powiecie kraśnickim.

19-20 października Terytorialsi z batalionu dęblińskiego odbędą szkolenie w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Będzie to planowe szkolenie rotacyjne, podczas którego żołnierze będą doskonalić swoje umiejętności indywidualne z zakresu taktyki i strzelectwa. Terytorialsów będzie można spotkać w gminie Gościeradów, w okolicach  Marynopola i Salomina. W terenie żołnierze będą ćwiczyć, m.in. zakładanie bazy patrolowej i organizację punktu kontaktowego. W tym czasie, inna kompania odbędzie zajęcia strzeleckie na strzelnicy garnizonowej w Dęblinie oraz pasie taktycznym Zajezierze.

Celem szkoleń rotacyjnych jest opanowanie przez żołnierzy OT praktycznych umiejętności potrzebnych do działań taktycznych w różnym środowisku walki. Żołnierze będą przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności w ramach pełnionych funkcji w sekcji, plutonie i kompanii. Podczas ćwiczeń w SRO nie będą wykorzystywane żadne środki pozoracji pola walki, nie będzie używana amunicja. Nie wystąpią również żadne utrudnienia dla lokalnej społeczności.

Szkolenia w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności prowadzone, poza poligonami i wojskowymi placami ćwiczeń są istotą formacji OT na całym świecie. Są one prowadzone głównie na obszarach wiejskich, w miejscowościach i na szlakach komunikacyjnych. Jednym z głównych celów tych szkoleń jest poprawa świadomości społecznej oraz zapoznanie żołnierzy z uwarunkowaniami terenu i zabudowy.

W WOT stanowią one praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania. Szkolenie w SRO to nie tylko wykorzystywanie terenu, ale także obiektów cywilnych, jak np. strzelnice. Przygotowanie i prowadzenie tego typu szkoleń, możliwe jest dzięki przychylności i wsparciu władz powiatowych, gminnych oraz sołectw.

(inf., fot. 2LBOT/kpt. Damian Stanula)