czwartek, 25 kwietnia, 2024
DęblinPowiat ryckiWiadomości

Od poniedziałku szpital w Puławach będzie szpitalem zakaźnym (zdjęcia)

Decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w każdym z województw utworzony zostanie przynajmniej jeden szpital, w którym hospitalizowane będą osoby zakażone koronawirusem lub z podejrzeniem zainfekowania. W woj. lubelskim od poniedziałku funkcję jednoimienego szpitala zakaźnego ma pełnić szpital w Puławach. W piątek odbyła się konferencja z udziałem Leszka Gorgola, wicestarosty puławskiego oraz Piotra Rybaka, dyrektora SPZOZ w Puławach. 

Od poniedziałku Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach będzie pełnił funkcję jednoimiennego szpitala zakaźnego. Oznacza to, że od 16 marca do puławskiego szpitala przyjmowani będą pacjenci, u których wyniki testu laboratoryjnego na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny lub u których wystąpi uzasadnione podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2.

Przekształcenie SP ZOZ w Puławach w szpital zakaźny, to jak informuje wojewoda, przygotowanie się na dynamiczny wzrost liczby zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w następnym i kolejnych tygodniach.

– Miejsca w dotychczasowych oddziałach zakaźnych w szpitalach województwa lubelskiego wypełnią się bardzo szybko i doprowadzilibyśmy do dramatycznych sytuacji braku miejsc dla osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, szczególnie tych z ostrą niewydolnością oddechową. Byłoby to skazanie ich na śmierć. Równocześnie zaszłaby potrzeba chaotycznej ewakuacji innych pacjentów. Dlatego w każdym województwie dokonuje się taka zmiana – informuje w komunikacie wojewoda Lech Sprawka.

Wojewoda decyzję o wskazaniu SP ZOZ w Puławach do przekształcenia w jednoimienny szpital zakaźny wyjaśnia kilkoma czynnikami. –  Pod uwagę brane to, że  jest dobrze skomunikowany, położony w pobliżu innych szpitali: Ryki, Dęblin i Opole Lubelskie oraz posiada najważniejsze oddziały specjalistyczne, w tym: położniczy, kardiologiczny, neurologiczny i ortopedyczny. Nie możemy dopuścić do chaosu skutkującego poważnym narażeniem życia ludzi – wymienia. – Wszystkich Państwa protestujących bardzo proszę o refleksję i zrozumienie. Każdy z nas lub nasi najbliżsi możemy potrzebować łóżka z respiratorem w takim szpitalu – podkreślił.

W piątek o godzinie 14.30 odbyła się konferencja z udziałem Leszka Gorgola, wicestarosty puławskiego oraz Piotra Rybaka, dyrektora puławskiego szpitala. Podczas spotkania podano informacje na temat przygotowań placówki do objęcia nowego zadania.

– Zostaliśmy o tym poinformowani na spotkaniu u wojewody. Nie było żadnych możliwości negocjacji – powiedział podczas spotkania dyrektor Piotr Rybak. – Z nami tej decyzji nikt nie konsultował, ale musimy się podporządkować, działając dla dobra obywateli całego regionu – podkreślił wicestarosta Leszek Gorgol.

Chorzy bez podejrzenia zakażenia koronawirusem będą hospitalizowani m.in. w szpitalach w Dęblinie i Rykach

Już od czwartku pacjenci z różnymi schorzeniami, ale bez podejrzenia zakażenia koronawirusem, transportowani byli do innych szpitali, m.in. do Dęblina, Ryk, Lublina. W szpitalu odwołano wszystkie planowe zabiegi, część pacjentów wypisano do domu. Od czwartku także szpital w Puławach nie przyjmuje już nowych pacjentów z powiatu puławskiego i okolic. Pacjenci transportowani są do szpitali w Lublinie, Opolu Lubelskim, Dęblina i Ryk.

Na terenie powiatu puławskiego przygotowywane są dwa ośrodki, w których zapewnionych zostanie min. 220 miejsc. Pierwsze zlokalizowano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym “Pod Wianuszkami” w Kazimierzu Dolnym, drugie w Bursie szkolnej, będącej w strukturach RCKU w Puławach.

Podczas konferencji padło pytanie na temat ilości osób, które będzie wstanie przyjąć szpital. Dyrektor Rybak skwitował krótko. – Tylu, na ile będziemy przygotowani, innych nie przyjmiemy lub odeślemy gdzie indziej – powiedział. Podobnie odpowiedział na pytanie o ilość respiratorów w placówce. – Mamy ich tyle ile zgłosiliśmy – powiedział. Natomiast wicestarosta poinformował podczas konferencji, że wraz z decyzją o utworzeniu szpitala zakaźnego w Puławach wojewoda przekazał ponad 800 tys. zł na doposażenie szpitala, na dodatkowe zakupy konieczne do przystosowania placówki do nowego zadania.

Na terenie województwa lubelskiego znajduje się 8 szpitali z oddziałami zakaźnymi, które również będą miały obowiązek przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem. Do Puław nie będą przewożeni pacjenci innych placówek zakażeni koronawirusem.

Mieszkańcy Puław i okolic, którzy będą potrzebowali ambulatoryjnej pomocy lekarskiej otrzymają ją w Przychodni Specjalistycznej przy ulicy Centralnej w Puławach, gdzie będą przekierowani specjaliści. Taka pomoc będą świadczyły przychodnie podlegające pod Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Wcześniej pacjenci będą weryfikowani pod względem zakażenia koronawirusem – powiedział Piotr Rybak, dyrektor szpitala.