sobota, 20 kwietnia, 2024
DęblinWiadomości

Podchorążowie rozpoczęli loty szkolne na M-346 Bielik (zdjęcia)

Z końcem kwietnia w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie rozpoczęło się szkolenie praktyczne drugiej w historii grupy podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej na samolotach M-346 Bielik.

W tym roku grupa podchorążych zdobywających umiejętności pilotowania Bielika liczy sześć osób. Podczas szkolenia naziemnego, które rozpoczęli w połowie marca, zapoznali się ze specyfiką samolotu M-346, jego możliwościami, procedurami wykonywania lotów, zasadami komunikacji radiowej oraz charakterystyką meteorologiczną lotniska.

W trakcie kilkumiesięcznego szkolenia praktycznego podchorążowie uczą się pilotażu zaczynając od „prostych” elementów – lotów proceduralnych, a kończąc na skomplikowanych zadaniach, podczas których symuluje się użycie uzbrojenia powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Poznają podstawy nowoczesnej taktyki, wykorzystanie nowego uzbrojenia, w tym kierowanego. Ponadto, uczą się działać w skomplikowanym środowisku bojowym, gdzie oprócz pilotowania samolotu, istotne jest również zarządzanie informacją.

Jak informuje por. Ewa Złotnicka, nowoczesny system szkolenia AJT (Advanced Jet Trainer), na który składają się symulatory oraz najnowocześniejsza platforma szkolenia zaawansowanego, jaki funkcjonuje w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego umożliwia w optymalny sposób wyszkolić pilota wojskowego na potrzeby Polskich Sił Powietrznych.

Podchorążowie regularnie ćwiczą wszystkie czynności związane z lotem na nowoczesnych symulatorach lotu M-346. Szczególnie pomocnym w przygotowaniu do lotów jest symulator sytuacji awaryjnych EPT (Emergency Procedure Trainer). Pozwala on przećwiczyć przyszłym lotnikom zachowanie w sytuacjach nagłych. Natomiast zadaniem kompleksowego symulatora lotu FMS (Full Mission Simulator) i symulatora zadań częściowych FTD (Flight Training Device) jest przygotowanie do wykonywania różnego rodzaju misji powietrznych. System symulacji taktycznej ETTS (Embedded Tactical Training System) umożliwia połączenie trenujących w nich pilotów w ramach jednej, wspólnej misji lub walki powietrznej, symulując uzbrojenie oraz zagrożenia z powietrza.

Przez cały okres szkolenia w 4 SLSz, młodzi piloci zdobędą i utrwalą umiejętności pilotowania samolotu odrzutowego w lotach z widocznością (VFR) oraz wykonywania lotów wyłącznie według wskazań przyrządów (IFR).

Praktyczne szkolenie grupy studentów wojskowych na Bielikach potrwa do końca listopada tego roku.

/inf. por. Ewa Złotnicka/fot. Urszula Krzemińska/4 SLSz/